İncirin 8 Faydası

Sonbaharın en güzel meyvelerinden biridir incir. Nefis lezzeti ile âdeta doğal bir tatlı gibidir. İçi bal dolu, yumuşacık incir; tüketen kişiye lezzetinin yanı sıra sonsuz fayda sunar. O faydalardan birkaçını yazımızın devamında sizin için derledik. İşte detaylar!

1. Sindirimi Rahatlatır

Sağlıksız beslenme koşulları, bağırsak problemleri derken kabızlık, birçok insanın ortak dertlerinden biri haline geldi.Bu durumu önlemek için doğal çarelerden en etkilisi ise yeterli miktarda incir tüketmektir.

İncir, içeriğinde barındırdığı yoğun miktarda lif sayesinde bağırsak hareketliliğini artırır, metabolizmanın çalışmasını sağlar, sindirimi rahatlatır.

incir-uyutmasi

2. Bağışıklığı Güçlendirir

Sonbahar meyvesi olan incir, hazır mevsim geçişindeyken sağlık kazanmak için en doğru seçeneklerden biridir. Bol miktarda içerdiği A, E ve K vitaminleri sayesinde hem iyi bir antioksidandır hem de bağışıklık sistemi için çok faydalıdır.

taze-incir-tatlisi

3. Kemikleri Güçlendirir

İncir, sağlıklı bir iskelet yapısı için çok faydalı olan kalsiyum ve magnezyumu bol miktarda içerir. Yeterli miktarda incir tüketimi, özellikle gelişim çağındaki çocukların kemiklerinin beslenmesine önemli oranda katkıda bulunur.

incirin-faydalari

4. Meme Kanserine Karşıdır

İncir, yoğun miktarda içerdiği lif ve benzaldehit sayesinde kadınlardaki meme kanseri riskini azaltır. Günde 1 adet incir tüketerek meme kanserine karşı siz de güçlü bir kalkan edinebilirsiniz.

incir

5. Boğaza İyi Gelir

Ilık bir bardak su, incir ve balı mikserden geçirip tüketerek boğaz enfeksiyonunu, üst solunum yollarının neden olduğu ağrıları iyileştirebilirsiniz. Bu özelliği sayesinde incir, birçok antibiyotikten çok daha faydalıdır diyebiliriz.

taze-incir

6. Tansiyona İyi Gelir

İncir, yoğun miktarda potasyum içerdiği için yüksek tansiyon riskini azaltmaya yardımcı olur. Yüksek tansiyondan şikâyetçi olan hastalara göre incir, harika bir seçenektir.

incir

7. Saçları Güçlendirir

Daha hacimli, sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız incir sizin için en büyük yardımcı olabilir. İncir; içerdiği yoğun miktarda magnezyum sayesinde saçların güçlenip hacim kazanmasını sağlar. İncirli şampuanlar kullanarak ya da inciri düzenli olarak tüketerek bu faydadan yararlanabilmeniz mümkündür.

incir-saglik

8. Cildi Güzelleştirir

İncir, yoğun miktarda antioksidan içeren meyveler arasında yer alır. Bu özelliği sayesinde ciltteki akne ve sivilce gibi problemlerin azalmasına yardımcı olur. Taze inciri mikserden geçirip püre haline getirdikten sonra akne ve sivilceden şikâyet edilen bölgeye maske olarak uygulayarak cildinizin iyileşmesini sağlayabilirsiniz.