İnsan Vücudu Hakkında 9 Sıra Dışı Gerçek

İnsan bedeninin ne kadar harika bir mekanizmaya sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Fakat doğumdan yetişkinlik dönemine kadar geçen süreçte yaşadığımız değişimlerin pek azının farkındayız. Organların, beynin ve hücrelerin her gün tekrarladığı olağanüstü döngünün ortaya çıkardığı 9 enteresan sonuca bir göz atmaya ne dersiniz?
insan_vücudu

1. İnsan dilinin parmaklarla benzer bir özelliği var. Bildiğiniz gibi her insanın parmak izi eşsizdir, bu nedenle güvenlik önlemi olarak bir insanın parmak izi alınır. Aynı şekilde dil izi de her insanda farklılık gösterir ve parmak izi gibi bir kişinin kimliğinin belirlenmesi için kullanılabilir.

parmak

2. Cilt döküntüsü sadece evcil hayvanlara özgü bir durum değil. İnsanların bir saat içerisinde ortalama 600,000 civarı deri dökülmesi yaşadığını biliyor muydunuz? Her insan bir yıl içerisinde ortalama 1,5 kilo, 70 yaşına kadar ise 105 kilo kadar deri döküyor.

kuru_cilt

3. Bebeklerde yetişkinlere oranla daha çok kemik bulunmaktadır. Doğum itibariyle insan vücudunda bulunan 350 kemik, büyüme döneminde kaynaşarak 206’ya düşer.

bebek-masaji

4. Bir köpeğinki kadar olmasa da insan burnu da kokular konusunda oldukça hassastır. İnsan burnunun ortalama olarak 50,000 farklı kokuyu hatırlayabildiğini biliyor musunuz?

yavru-kopek

5. Bu madde temizlik konusunda hassas olanları bir parça rahatsız edebilir. Sahip olduğumuz derinin üzerinde ortalama olarak 32 milyon bakteri bulunmaktadır. Ancak telaşlanmanıza gerek yok çünkü bu bakterilerin büyük bir kısmı zararsızdır.

cilt temizliği

6. Vücudunuzun en çok terleyen bölgesinin koltuk altı olduğunu düşünebilirsiniz ancak ayakların terleme konusunda birinciliği göğüslediğini söyleyebiliriz. Tek bir ayağımızın üzerinde 500,000 adet ter bezi bulunmaktadır ve bu ter bezleri bir gün içerisinde bir büyük bardağı dolduracak kadar ter üretebilir.

ayak

7. Orijinal saç renginizin kafanızda ne kadar saç kökü olduğu hakkında ipucu verdiğini biliyor muydunuz? Ortalama olarak bir insanın kafasında 100,000 saç kökü bulunmaktadır. Her insanın saç kökü ise kendiliğinden farklı saç hücreleri üretebilir. Sonuç olarak sarışınlar 146,000 saç köküyle birinciliği göğüslüyor. Koyu saçlı insanlar 110,000 ile ikinci sırada, kumral saçlılar 100,000 ile üçüncü sırada, kızıl saçlılar ise 86,000 ile sonuncu sırada yer alıyor.

balık_sırtı_Saç_örgüsü

8. 60 yaşına gelen erkeklerin %60’ının, kadınların ise %40’ının gürültülü bir şekilde horlamaya başladığını biliyor muydunuz?

kaliteli uyku

9. Yeni doğan bebeklerin ağırlıklarının dörtte biri baş kısmında bulunur. Bu nedenle yeni doğanlar ilk altı ay kafalarının ağırlığını kontrol etmekte zorlanırlar.

bebek-bezi