İyi Hissetmenizi Sağlayacak 9 Meditasyon Çeşidi

Meditasyon, Latince “meditatio” kelimesinden türetilmiş, sözcük anlamıyla birçok Batı dilinde “derin düşünme” anlamına gelmektedir.

yoga-meditasyon

Bilimsel olarak zihin dinlendirme yöntemidir; kişinin iç huzura ve öz varlığına ulaşmasına yardımcı olur. Güneşin doğuşunda yapılan 5-10 dakikalık meditasyon ile gün için iyi bir motive edinebilir, gün batımında yapılan meditasyon ile günün stresinden arınabilirsiniz.

Işıklı, renkli, müzikli, nefesli ya da nefessiz olmak üzere binlerce meditasyon çeşidi bulunmaktadır. Aslında tam bir karmaşa gibi görünse de meditasyonun özü, her ruhsal öğreti ve tüm kültürlerde aynıdır.

İşte iyi hissetmenizi sağlayacak 9 meditasyon çeşidi

1) Mantra Meditasyonu: Size iyi gelecek mantraları; yani kelime ya da sesleri seçin ve zihninizde sürekli, zikir çeker gibi tekrar edin. Mantra olarak yogada kullanılan “om” mantrasını kullanabilirsiniz.

meditasyon3

2) Görsel Meditasyon: Gözler açık bir şekilde seçilen bir nesneye odaklanarak gerçekleştirilir; güçlü bir konsantrasyona sahip olmak istiyorsanız bu meditasyon çeşidi iyi gelebilir.

meditasyon2

3) Odaklanarak Meditasyon: Zihninizi, sizi strese sokan tüm düşüncelerden uzaklaştırmak istiyorsanız bu meditasyon çeşidi iyi gelebilir. Seçtiğiniz tek bir sese, objeye, mantraya odaklanarak size kötü gelen düşüncelerden uzaklaşabilirsiniz.

meditasyon7

4) Ruhani Meditasyon: Temelinde tanrı ile iletişim kurmanın olduğu bu meditasyon çeşidi ile duanın gücünü vücudunuzda hissedebilirsiniz. Sessiz ve sakin bir ruh hali ile hayatınızı etkileyen soruna odaklanarak tamamlayabilir, sonucunda kendinizi iyi hissedebilirsiniz.

meditasyon5

5) Hareket Meditasyonu: Özellikle yalnız olduğunuz anlar bu meditasyon için şahane zamanlardır. Gözlerinizi kapatıp sadece nefes alışverişinize odaklanarak farklı hareketler deneyin. Eğer ki bu meditasyon çeşidine gerçekten kendinizi veriyorsanız sonucunda yüksek bir moral edinip ruhunuzu rahatlatabilirsiniz.

meditasyon8

6) Müzik Meditasyonu: Müziğin müthiş etkileri meditasyon konusunda da devreye giriyor elbette. Sakin ya da meditasyon için seçilmiş müziklere odaklanarak huzuru ruhunuza enjekte edebilirsiniz.

meditasyon1

7) Mindfulness Meditasyonu: En popüler olan meditasyon çeşididir. Çevrenizdeki tüm ses ve olaylara odaklanarak hayatın doğal akışına dahil olarak farkındalık amaçlanır.

8) Bin Yapraklı Lotus Meditasyonu: Her şeyin birbirine bağlı olduğu düşüncesinin benimsenmesi amaç edinilerek rahatlama sağlanır.

9) Nefes Üzerine Yapılan Meditasyon: Nefes alışverişinin belirli bir düzene oturtulmasının amaçlandığı meditasyon çeşididir. Sakin ve düzenli olan nefes alışverişinin ruha iyi geldiğine inanılmaktadır.