Kâbusunuz Olmasın: Sinüzit Ağrıları Nasıl Geçer?

Sinüzit yüz kemiklerinin içerisindeki boşlukların iltihaplı doku ile dolmasından ortaya çıkar. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, geniz akıntısı, baş ağrısı ve koku almada güçlük ile kendisini gösterip kişinin gündelik yaşantısını zora sokar. Dayanılmaz sinüzit ağrılarından kurtulmanın basit yollarını sizin için derledik, işte detaylar.

1. Nane Yağından Yararlanın

Mis kokusu ile doğanın bize sunduğu mucizelerden biri olan nane, her durumda ferahlamayı sağlayan en önemli bitkilerden biridir. Sinüzit ağrılarından kurtulabilmek için de nane yağı yardımınıza koşabilir. Burnunuzu açmak ve rahatlayabilmek için bir tencere su içerisine nane yağı ile okaliptüs yağını karıştırın. Bu karışımı iyice kaynatıp buharını burnunuzdan çekin. Böylece yağların gücü sayesinde sinüs ağrılarınızın azalmasına yardımcı olun.

2. Tarçın Kullanın

Daha çok tatlı lezzetlere çok yakışmasıyla bildiğimiz tarçın; antibakteriyel ve antiviral gibi iyileştirici güçlere sahiptir. Tarçının bu özelliğini sinüzit ağrılarından kurtulmak için kullanabilirsiniz.
1 çorba kaşığı tarçın tozu, yarım tatlı kaşığı sandal ağacı tozuna uygun miktarda su ekleyip karıştırın. Karışımı macun kıvamına getirdikten sonra alnınıza sürün. Ağrılarınız tamamen geçene kadar bu yöntemi uygulamaya devam ederek ağrılarınızı dindirin.

3. Zencefil Kullanın

Çay ya da toz olarak tüketilebilen zencefil, sağlık için oldukça faydalı seçeneklerden biridir. Bu seçeneği sinüzit ağrılarından kurtulmak için kullanmak da mümkündür. Bir miktar toz zencefil ve sütü karıştırıp macun haline getirdikten sonra alnınıza masaj yaparak uygulayın. Böylece sinüzit ağrılarından kolayca kurtulun.

4. Soğuk Kompres Uygulayın

Dayanılmaz sinüzit ağrılarından basit bir buzlu torba hazırlayarak kurtulabilirsiniz. Buz küpleri ile doldurduğunuz torba ile göz altlarınıza ve şakaklarınıza kompres uygulayarak sinüzit ağrılarını yok edin.

5. Baharatlı Çorba İçin

Sinüzit ağrılarından kurtulmanın en lezzetli yolu karşınızda! Nefis bir hasta çorbasına özellikle karabiber gibi bolca acı katacak baharatlar ekleyerek hem soğuk algınlığının geçmesini sağlayabilir hem de sinüslerinizi rahatlatarak ağrılardan kurtulabilirsiniz.