Çocuklar İçin Kahvaltı Yapmanın Önemi

Sık sık ve az az yeme kuralı, ara öğünlerin önemi, sağlıklı yaşam sırrı, sağlıklı beslenmenin vücuda faydaları vs. Bunların hepsi ezberlediğimiz şeyler. Bir diğer ezber konumuz da kahvaltının önemi. Evet, uzmanlar her seferinde kahvaltıya önem vermemizi ve hatta günün en önemli öğünü olduğunu söylüyorlar. Bazılarımız bu kurala uysa da kimimiz sabahın o erken saatinde acıkmamış olabiliyoruz. Bu nedenle de ‘atlaması en kolay öğünler’den biri oluveriyor kahvaltı. Peki, uzmanlar ısrarla neden kahvaltı etmenin önemine  vurgu yapıyorlar, iyi bir kahvaltı ile güne başlamanın yararları nelerdir? Sizin için araştırdık.

5-18 Ocak Migroskop döneminde un, yağ, çay, şeker, bakliyat gibi temel ürünlerde mutfakta neye ihtiyacınız varsa sarı etiketlerle en iyi fiyata bulabilirsiniz. Lezzetiyle tüketicinin beğenisini toplayan M markalı kahvaltılık ürünlerini de en iyi fiyata Migros raflarında sizleri bekliyor.

Konu çocuklarsa, kahvaltının önemi ikiye katlanıyor. Gelişme çağında olduklarından, beyinleri sünger kıvamında; verilen her bilgiyi emmek için aportta bekliyor. Hal böyle olunca iyi bir kahvaltı, gün içindeki verimi de arttırıyor.

yemek yemeyen çocuk

Kahvaltı etmek çocuklar için neden önemlidir?

– Yapılan araştırmalara göre kahvaltı eden çocukların sınav başarısı, es geçenlere oranla kat kat daha fazla.

Yaratıcı düşünme becerisi için ideal zamanlar. Düzenli ve sağlıklı bir kahvaltı alışkanlığı olan çocuk çok daha yaratıcı olur, düşünme becerisi gelişir.

– Çocukların özellikle ihtiyacı olan kalsiyum ve lif. Bu da sağlıklı bir kahvaltının en büyük faydalarından. Peynir ve ekmek yemek, ihtiyaçları olan besleyici öğeleri ona kısa yoldan sağlar.

Kahvaltı etmek, çocuklardaki üşengeçliği ve olası düşük enerjiyi de ortadan kaldırır; gün içinde daha dinç ve iyi olmalarını sağlar.

Tabi konu çocuklarsa hele ki sabah uyandıkları erken saatlerde onlara zorla bir şeyler yedirmek oldukça güç. Peki kahvaltı etmek istemeyen çocuğa nasıl davranmalı? Israr etmek, daha da soğumasına neden olabilir, işin içine bir de çocuk inadı girdimi yandınız 🙂 Bunun yerine sevimli tariflerle kahvaltıyı sevdirebilirsiniz. Örneğin; neşeli yumurtalar, çiçekli sandviç tarifi gibi. Sizin için pek çok kahvaltılık tarifimiz var. Çocukların seveceği kahvaltılık tarifler için tıklayın.