Kahvaltının 7 Önemli Faydası

Yepyeni gün başlıyor, hava aydınlandı, mideler gurul gurul günün ilk öğününü sabırsızlıkla bekliyor. Kimisi kahvaltı öğününü gereksiz bulup güne öğlen yemeği ile başlıyor; kimisi ise peynirsiz yapamam, dediği uzun kahvaltı sofraları ile hem ruhunu hem midesini doyuruyor.

Siz hangi kısımdasınız? Eğer ki kahvaltıyı sevmiyor hatta gereksiz buluyorsanız acilen fikrinizi değiştirmeniz gerekiyor; çünkü kahvaltı sağlığınız için birçok fayda içeriyor. İşte kahvaltı yapmanın 7 faydası:

1. Enerjik Olmanın Anahtarıdır

Zorluklarla dolu bir güne başlarken eğer ki kahvaltı yaptıysanız hiç korkmayın. Neden mi? Kahvaltı, kan şekerinin düzenlenmesini sağlayarak güne daha zinde ve enerji dolu başlamanızı sağlar.

kahvalti3

 

2. Motivasyon Sağlar

İşinize ya da okulunuza gittiniz, günün programı ve yapılacak işler karşınızda duruyor; ama bir türlü gereken dikkati verip işi yapmaya koyulamıyorsunuz. Bir eksik olabilir mi? Eğer yeni güne kahvaltı yaparak başlamadıysanız motive olma süreniz düşer ve işleriniz daha zor bir sürece girer. En iyisi siz, geç kalmak pahasına bile olsa kahvaltı yapmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

kahvalti

3. Seçenekler Önemli

Kahvaltı, sağlığınız için çok gerekli bir öğünken onu seçimleriniz ile faydasız hale getirmek istemezsiniz öyle değil mi? Peynir, süt, yumurta, zeytin, hazır alınmış yerine ev yapımı meyve suyu, siyah yerine yeşil çay, beyaz yerine çavdar ekmeğinin tercih edildiği kahvaltı en ideal olanıdır. Gün boyu sürecek enerjinin ve uzun süren tokluk hissinin temelini atar.

kahvalti

4. Kolesterolü Dengeler

Kalp ve damar sağlığını tehdit eden kolesterol seviyesini her gün kahvaltı ile güne başlayarak kontrol altında tutmanız mümkündür. Yapılan birçok araştırmada kahvaltı yapanların yapmayanlara göre daha düşük kolesterol seviyesine sahip olduğu kanıtlanmıştır.

kahvalti

5. Hafızayı Güçlendirir

Börek, poğaça gibi yüksek kalorili kahvaltılar yapmak yerine, süt, yumurta, üzüm gibi vitamin ve protein dolu seçenekler ile kahvaltı yaptığınızda daha iyi bir hafızaya sahip olursunuz.

kahvaltı

 

6. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Her yeni güne erken saatlerde, doğru seçenekler bulunan bir kahvaltı ile başladığınızda metabolizma hızınızı yükseltmeniz mümkündür. Hızlanan metabolizma sayesinde vücudunuzdaki yağ yakımı artar ve gereksiz kilo alımlarınızı önlemiş olursunuz.

kahvalti

7. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yapılan birçok araştırmada özellikle de kahvaltı ederek güne başlayan çocukların okul başarısının daha yüksek olduğu, kahvaltı yapmayan çocuklara göre daha neşeli olduğu ve hastalıklara karşı daha dirençli olduğu kanıtlanmıştır.

Hadi, siz de geç kalıyorum gibi bahaneleri bırakıp kahvaltı için mutlaka zaman yaratın. Sofra başında kalamıyorsanız elinize güzel bir sandviç hazırlayın ve hem bir yandan yol tepin hem de sağlıkla beslenin.