Kalorisi Az Olan 5 Tatlı Önerisi

Bizim “başımızın tatlı belası” olarak tanımladığımız; uzmanların ise “tatlı zehir” olarak tanımladığı şeker; diyetlerin de elbette baş düşmanları arasında yer alıyor. Ancak gerçeklerden ne kadar haberdar olsak da canımız arada bir de olsa tatlı tüketmeyi mutlaka istiyor. Madem durum böyle, en düşük kaloriye sahip olan tatlıları öğrenelim istedik ve bu içeriği hazırladık. Eğer siz de aynı fikirdeyseniz yazımızın devamı, size yardımcı olacak düşük kalorili tatlı önerileri içermektedir. İşte detaylar…

  1. Bitter Çikolata

Çikolata, içerdiği kalori ve yoğun şeker oranı nedeniyle adını duyunca birçoğunuzun irkilme sebebi olmuştur; ancak bu öneri pek masum! Bitter çikolata, sütlü çikolata seçeneklerine göre çok daha az kalori ve şeker oranı içerir. Aynı zamanda kalp ve damar sağlığına olan faydaları ile tercih edilme sebebidir.

Siz de canınız tatlı istediğinde daha masum bir seçenek olan bitter çikolatayı tercih edebilir, tatlı isteğinizi dindirebilirsiniz.

  1. Kuru Meyveler

İncir, hurma, kayısı, üzüm gibi birçok kuru meyve tatlı krizlerinizi en az zararla atlatabilmeniz in oldukça ideal! Kuru meyvenin içerisindeki doğal şeker sayesinde kan şekerinizin dengeli kalmasını sağlayabilir, tatlı isteğinizi dindirebilirsiniz.

  1. Kakao ve Muz

Tatlı krizleri sırasında bazen gerçekten ihtiyacınız olan çikolata değil de kakaodur. Böyle durumları kontrol altına alacak, hafif ve leziz bir önerimiz var; karşınızda kakao ve muz ikilisi! Muzu güzelce dilimleyip üzerine bir miktar kakao serperek kendinize az kaloriye sahip, tatlı bir öğün yaratabilirsiniz.

  1. Çikolata Sosu ve Taze Meyveler

“Benim isteğim sandığınız gibi kakao değil, direkt çikolata. ” diyorsanız sıradaki önerimiz size geliyor. İçinde bulunduğunuz mevsime göre en taze seçenekleri derin bir kase içerisine doğrayın, üzerine çikolata sosu gezdirip bir miktar da Hindistan cevizi serperek kase sonunda pişman etmeyecek bir tatlı hazırlamış olun.

  1. Sade Dondurma

Tatlı krizine yaz mevsiminin en sıcak günlerinde yakalandıysanız şanslısınız demektir. Hemen sade dondurmalardan 1-2 top tüketerek tatlı krizinizi keyifli ve zararsız bir şekilde dindirebilirsiniz.

  1. Sütlaç

Âdeta milli lezzetlerimizden biri olan sütlaç, en lezzetli ve kalorisi az sayılan tatlılar içerisinde yer alır. Mis gibi süt kokusu ile tatlı krizlerine çok iyi gelecek sütlacı üzerine tarçın serperek tüketebilirsiniz. Böylece tatlı krizlerini hem daha lezzetli hem de kan şekerini daha kontrollü şekilde yükselterek atlatabilirsiniz.