Kaparinin 7 Faydası

Gebre otu, kedi tırnağı, menginik gibi isimlerle de bilinen kapari, sofraları donatıp damakları memnun eden seçeneklerden biridir. Genellikle turşusu yapılsa da çay gibi seçenekleri de tüketilebilen kapari, doğada kendi kendine yetişen bir bitki olduğundan doğal bir içeriğe sahiptir bu nedenle sağlık için birçok faydası bulunur.

Antik Yunan döneminden bu yana şifa olarak kullanılan kaparinin faydalarını yazımızın devamında öğrenebilirsiniz. İşte detaylar…

1. Tokluk Hissi Sağlar

Kilo vermeye çalıştığınız dönemde sizi en çok zorlayan konulardan biri de sürekli olarak aç gibi hissetmenizdir. Kapari, size bu konuda yardımcı olacak bir besindir. Özellikle turşu hali ile tüketildiğinde uzun süren bir tokluk hissi sağlar. Siz de kapari turşusunu kahvaltıda ya da diğer öğünlerinizde tüketerek gün boyu tok kalabilirsiniz.

2. Ciğerleri Temizler

Vücudun en temel ve en çok görev yapan organlarından olan karaciğer ve akciğeriniz için bir iyilik yapmak isterseniz düzenli olarak kapari tüketebilirsiniz. Kapari, özellikle karaciğer yağlanmasını önler ve toksinlerin atılmasını sağlayarak ciğerlerin temizlenmesini sağlar.

Kapari turşusu Sanal Market’te Hemen tıklayıp satın alabilirsiniz.

3. Adet Düzenler

Genç kızlarda çok sık görülen sorunlardan biri olan adet düzensizliğine karşı kapari bir ilaç gibidir. Siz de yeterli miktarda kapari tüketerek adetlerinizin düzenlenmesine yardımcı olur, daha sağlıklı bir döngü içerisine girebilirsiniz.

4. Mide Sorunlarını İyileştirir

Midesi ile sürekli sorun yaşayan biriyseniz ilkyardım çantanıza bir miktar kapari çayı eklemenizde fayda olabilir. Mide krampı, mide ağrısı gibi sorunlar ile karşılaştığınızda bir fincan kapari çayı tüketerek şifa bulabilirsiniz.

5. Kemik ve Dişleri Güçlendirir

Kapari, birçok hayvansal gıda gibi kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin olan bir bitkidir. Hayvansal gıda tüketmeyi sevmeyenler, kemik ve diş sağlığına önem verenler için kapari doğru bir seçim olabilir. Siz de yeterli miktarda kapari tüketerek özellikle yaş alındığında görülme riski artan kemik ve diş sorunlarını önleyebilirsiniz.

6. Kolesterolü Dengeler

Kalp ve damar sağlığını tehdit eden kolesterol sorunundan siz de şikâyet ediyorsanız kapari tüketmeyi deneyebilirsiniz. Ne yapsanız da düşüremediğiniz LDL yani yüksek kolesterolü kaparinin içerisindeki “niasin” maddesi sayesinde düşürebilir, sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

7. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kapari, başta A ve K vitamini olmak üzere birçok vitamin yönünden zengindir. Bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu birçok enfeksiyon ve hastalığa karşı güçlü bir savaşçı haline getirir.