Kara Eriğin 6 Faydası

Karalar bağlamak fenadır, kara kedi görmek uğursuzluktur demelerine ne kadar inanırsınız bilemeyiz de kara erik tüketmenin kesinlikle şifa olduğunu söyleyebiliriz. Bakın kara eriğin ne gibi faydaları varmış…

1. C Vitamini Kaynağıdır

İçerdiği bol miktarda C vitamini sayesinde size güçlü bir bağışıklık sistemi hediye eder. Vücudunuzda oluşan yaraların daha kolay iyileşmesini sağlar ve birçok enfeksiyonla etkili bir şekilde mücadele eder.

kara-erik4

2. Lifli Meyvelerin Başında Gelir

Bu özelliği sayesinde kabızlık gibi problemlerin yok olmasına yardımcı olur. Sindirim sürecinin rahat işleyebilmesi için katkılarda bulunur.

kara-erik3

3. Kalbi Korur

Kara erik, bol miktarda potasyum içeren meyvelerden biridir. Bu özelliği ile kan basıncının düzenlenmesine katkıda bulunur. Dolayısı ile kalbin daha az yorulmasını sağlayarak kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur.

kara-erik2

4. Kanserden Korur

Çağımızın vebası olan kansere karşı kara erik tüketimi ile korunabilirsiniz. Kara eriğin içerisinde bulunan fitokimyasallar, birçok kanser hücresini etkisiz hale getirerek tüketen kişinin daha sağlıklı bir ömür geçirmesine katkıda bulunur.

kara-erik1

5. Güçlü Bir Antioksidandır

Antioksidan özellikleri sayesinde hafıza kapasitesini, beynin işlevselliğini artırır. Alzheimer hastalığı riskini en aza indirerek mutlu bir yaşlılığın anahtarını verir.

kara-erik6

6. Enerji Verir

Gün ortasında kendinizi güçsüz ve yorgun hissettiğinizde birkaç kara erik imdadınıza koşabilir. Kara erik, vücudunuza güç ve enerji vererek dinlenmenizi sağlar ve güne daha iyi hissederek devam edebilirsiniz.