Kara Lahananın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilmelidir?

İri yapraklı bitkilerden biri olan kara lahana, âdeta bir vitamin deposu gibidir. Özellikle kış aylarında bağışıklık sistemimizi güçlendirebilmemiz için doğa mucizesidir. Beyaz ve kırmızı lahanaya göre çok daha fazla vitamin içerir ve bu özelliği sayesinde sağlık için yararları neredeyse saymakla bitmez. Gelin o faydaların birkaçını birlikte öğrenelim ve artık soframızda kara lahanaya daha çok yer verelim. İşte detaylar…

  • Gençliği Korur

Kara lahana, antioksidan özelliğiyle cilt sağlığı için olumlu katkılarda bulunur. Düzenli olarak kara lahana tüketerek yaşlanma belirtilerini en aza indirip olduğundan daha genç görünmek mümkündür.

  • Kansere Karşıdır

Kara lahananın içeriğinde sülforafan, sinigrin ve lupeal bulunur. Bu özelliği ile kara lahana, vücuttaki tehlikeli tümörlerin büyümesini önlemeye yardımcı olur. Yapılan birçok araştırmada kara lahananın özellikle meme kanserinin oluşumunu engellediği gözlemlenmiştir.

  • Kilo Vermeye Yardımcıdır

Kara lahana; kalori açısından düşük, besin değeri açısından yüksek bir besindir. Bu özelliği ile kilo vermek isteyenler için ideal bir besin seçeneğidir. Bol lifli yapısı sayesinde uzun süren tokluk hissi sağlayarak zorlanmadan kilo vermeye önemli ölçüde yardımcı olur.

  • Kansızlığa İyi Gelir

Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemiye karşı düzenli olarak kara lahana tüketerek mücadele etmek mümkündür. Kara lahana demir açısından zengin bir besin olması sayesinde vücutta kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını sağlayan hemoglobin düzeyini artırır. Böylece kara lahana sayesinde kansızlık problemi ile vedalaşır, daha sağlıklı bir insan olursunuz.

  • Göz Dostudur

Kara lahana, gözler için önemli olan beta keroten içerir. Bu özelliği sayesinde göz sağlığını koruyarak katarakt gibi rahatsızlıkların oluşumunu önler.

  • Hücreleri Tazeler

Kara lahana C vitamini ve birçok vitamin açısından oldukça zengin bir sebzedir. Bu özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirir, hücrelerin onarılmasını ve taze kalmasını sağlar.

Kara Lahana Nasıl Tüketilebilir?

Kara lahana, birçok yemek çeşidine yakışabilen bir besindir. Kara lahanayı kavurma, haşlama, buharda pişirme yöntemleri ile hazırlayabilir; çorba, sarma, börek, yemek, salata olarak tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra haşladıktan sonra mikserden geçirerek püre haline getirebilir ve et yemeklerinin yanında sunabilirsiniz.