Ciğerleriniz Bayram Etsin: Karaciğer Dostu Yiyecekler

Yaş ilerledikçe yaşanan sağlık sorunlarından biri, karaciğer yetmezliği ya da karaciğer hastalıkları. Düzensiz yaşam, sağlıksız beslenme, içki ve sigara tüketimi hastalığın tetikleyicilerinden. Daha önce karaciğer rahatsızlıklarını işaret eden durumları ele almıştık. Bu sefer ise işe biraz lezzet katıyoruz. Karaciğere iyi gelen yiyecekleri sizin için derledik.

1- Lif içeren gıdalar listesinin baş sıralarında olan bir yiyecek ile başlayalım; yulaf ezmesi. Yulaf, tam bir karaciğer dostu. Araştırmalara göre karın yağlanmasını önlüyor ve bu yağlanma da ciğerlerinizi koruyor. Madem konu yulaftan açıldı. Gelin sağlık ve lezzeti bir arada barındıran pratik kurabiye tarifi verelim. Yulaflı kurabiye tarifi için fotoğrafın üzerine tıklayın.

yulafli-kurabiye

2- Karaciğerinizi korumanın en etkili yollarından biri sebze tüketimi, bunu biliyoruz. Ama öyle bir sebze var ki karaciğer yağlanmasına doğrudan etki ediyor ve karaciğeri koruyor. Sebzemiz brokoli. Evet, lezzetli sebzelerden biri olmayabilir. Ancak brokoliyi lezzetlendirmenin yollarını da verelim hemen. MigrosTV‘deki brokoli tarifleri ile lezzetli tarifler yapabilirsiniz. Örneğin; brokoli salatası ya da brokoli çorbası gibi.

brokoli-corbasi

3- Her derde faydası bilinen yeşil çay, içeriğindeki kateşin maddesi ile karaciğer dostu yiyecekler kümesine giriyor. Yeşil çayın pek çok kanser türüne iyi geldiği biliniyor özellikle de karaciğer kanseri. Ancak yeşil çayın aynı zamanda tansiyon düşürücü etkisini de paylaşmadan geçmeyelim.

yesılcay

4- Bu çok basit; su içmek. Su içmenin faydalarına girmeyeceğiz burada ancak ciğerlerimizdeki tüm kötü bakterileri temizlemesi açısından su önemli. Su gibi aziz olmalı yani… Susamadıkça su içmek aklına gelmeyenlerdenseniz o halde suyunuzu tatlandırabilir, farklı aromalarla su içme işini zevklendirebilirsiniz. Mesela Ece Vahapoğu’nun detoks suyu tarifine ne dersiniz?

aromalı_su

5- Güçlü bir E vitamini kaynağı olan  badem, bir diğer konuğumuz. Bademler aynı zamanda kalp sağlığımız için de iyi. Çıtır çıtır tek tek yiyebileceğiniz gibi enfes tariflerle de kombinleyebilirsiniz. Bademli safranlı pilav, bademli tavuklu sandviç, muzlu bademli shake gibi mesela.

badem_pilavı

6- Karaciğeri koruyan sebzelerden bir diğeri ıspanak. Ispanağa bu özelliği katan ise glutatyon maddesi. Bu madde, karaciğerinizin düzgün çalışmasını ve işlevini güzel yapmasını sağlıyor. Ispanaklı narlı salata tarifine ne dersiniz mesela?

ıspanaklı_salata_tarifi

7- Obezite ve yüksek kolesterol ile savaşan yaban mersini, içerdiği polifenoller ile karaciğerimizi koruyan yiyecekler arasında.

yabanmersını