Kas Zedelenmesinde Yapabileceğiniz 4 Müdahale

Kas zedelenmesi, genellikle kasların çeşitli nedenlerden dolayı zorlanmasıyla ya da yemek yapmak, spor yapmak gibi günlük aktiviteler sırasında oluşabilen bir durumdur. Eklemde ağrı, kas güçsüzlüğü, ciltte morarma gibi belirtiler gösterebilir. Orta seviyede bir zedelenme,birkaç güne geçer ancak ciddi bir zedelenmeden şüpheleniliyorsa mutlaka uzman doktora görünmekte fayda vardır.

Kas zedelenmesi,her an başımıza gelebilecek bir sorunolduğundan gelin müdahaleyöntemlerini öğrenelimki gerek kendimize gerekse yakınlarımıza ihtiyaç anında uygulayabilelim.

İşte kas zedelenmesinde uygulayabileceğiniz basit ama etkili 4 müdahale.

1. Kompres Uygulayın

Kas zedelenmesine yapılabilecek en kolay müdahalelerden biri soğuk kompres uygulamaktır. Soğuk kompres uygulamak için temiz bir beze sardığınız buzu sorunlu bölge üzerinde bir süre tutun. Böylece ağrıyı dindirebilir, oluşan damar yırtıkları varsa kapatabilirsiniz.

2. Sargılayın

Kas zedelenmesinin olduğu bölgeyi bir sargı bezi yardımıyla güzelce sarın. Böylece şişmenin ve ağrının azalmasını sağlayabilirsiniz.

3. Yukarıda Tutun

Kas zedelenmesinden şikâyet ettiğiniz bölgeyi mümkün olduğunca, bir süre kalp seviyesinin üzerinde tutun.

4. Film Çektirin

Darbe ya da ani bir hareket sonucunda oluşan kas zedelenmesi mevcutsa mutlaka bir doktor kontrolünden geçmenizde fayda olacaktır. Ağrınızı dindirecek ilk müdahalelerden sonra bir film çektirerek zedelenmenin boyutunu belirleyebilir, sonraki bakım işlemlerinefilm sonucuna göre karar verebilirsiniz.