Kavunun 7 Faydası

Yaz meyveleri denince akla gelen ilk isimlerden biri olan kavun; karpuz seven bünyelerin, karşısında kararsız kaldığı en iddialı seçenektir. Karpuzun en güçlü rakibi olsa da kendine özgü bir lezzeti ve birçok faydası vardır. Tatlı lezzeti elbet tartışılmaz, gelin bu kez de biraz faydalarına göz atalım. İşte kavunun sağlık için 7 güzel faydası!

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Birçok vitamin açısından epey zengin olan kavun, özellikle kırmızı kan hücrelerini uyararak bağışıklık sisteminin canlanmasını sağlar. Vücuda yaklaşmakta olan zararlı maddeler için güçlü bir kalkan oluşturur ve vücudu çeşitli hastalıklara karşı korur. Düzenli olarak kavun tüketimi ile birçok hastalıktan korunabilir ya da yakalandığınız hastalıkları kolayca atlatabilirsiniz.

kavun3

2. Kalbi Korur

Kavun, potasyum bakımından en zengin besinler arasında yer alır. Bu özelliği sayesinde kalbi korur, ritim bozukluklarını önler, kalp krizi riskini düşürür. Uygun miktarda kavun tüketimi sayesinde uzun yıllar kalp ve damar sağlığı açısından olumlu değerlere sahip olursunuz.

kavun4

3. Kanser Düşmanıdır

Kavun yüksek miktarda beta-karoteni ve C vitamini içermesi sayesinde vücut sağlığını tehdit eden, kansere neden olan birçok zararlı radikalin etkisini azaltır. Böylece kanser türlerinin oluşup büyümesini önemli ölçüde önler siz de uzun ve sağlıklı bir ömür geçirirsiniz.

kavun5

4. Stresi Azaltır

Oldukça stresli bir gün geçiriyorsanız bir dilim kavun kesip güne mola vermek şahane bir fikir olabilir. Kavun; beynin oksijen alımını artırması, kan basıncını düzenlemesi gibi özellikleri sayesinde sinirlerin yatışmasına büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Doğru miktarda kavun tüketimi ile strese ve stresten kaynaklı birçok hastalığa karşı kolayca korunabilmeniz mümkündür.

kavun1

5. Göz Sağlığını Korur

Göz sağlığı denince akla ilk olarak havuç gelir; ama artık kavun ile tanışmanın tam zamanı. Kavun, göz sağlığı için faydalı olan beta-karotenin açısından çok zengindir. Beta-karoten vücutta emilim sonrasında havuçta bolca bulunan A vitaminine dönüşür. Bu özelliği sayesinde kavun; en yaygın görülen göz hastalığı katarakta yakalanma riskini önemli ölçüde düşürür, tüketen kişinin uzun yıllar net bir şekilde görmesini sağlar.

Kavunlu İçecek Tarifi

6. Adet Sorunlarını Çözer

Birçok kadının korkulu rüyası haline gelen adet döngüsünün, kramp ve şiddetli ağrılarını en aza indirir. Kavun tüketimi ile adet döngüsünün düzenli olması sağlanabilir, kişi daha sağlıklı bir bedene kavuşabilir.

diyet

7. Kilo Vermeyi Sağlar

Kavun, yüksek miktarda lif ve düşük miktarda bir kaloriye sahiptir. Bu özellikleri sayesinde uzun süren tokluk hissi sağlar ve diyet listelerinde yer alması gereken en lezzetli seçeneklerden biri olmayı hak eder.