Kayısı Çayının Bilmeniz Gereken 6 Güzel Etkisi

Güne keyifli bir mola vermenin en iyi yolu, sıcacık faydalı bir fincan çay içmektir. Bunun için siz hangi çayı tercih edersiniz bilemeyiz fakat en lezzetli ve en faydalı seçeneklerden birinin kayısı çayı olduğunu hatırlatmak isteriz. İşte kayısı çayını tercih etmeniz için 6 güzel neden…

1. Bağırsak Tembelliğini Giderir

 

 

Sıklıkla kabızlık problemi yaşıyor, bu duruma çare arıyorsanız bir de kayısı çayı yudumlamaya ne dersiniz? Kayısı çayı, yoğun lif içeriği sayesinde bağırsakların hareketlenmesini sağlayarak kabızlık probleminin çözülmesine yardımcı olur.

  1. Kemik Sağlığını İyileştirir

Kemik sağlığı için gerekli mineral, kalsiyum ve proteini alabilme konusunda süt ve süt ürünlerinin ne denli önemli olduğunu artık biliyoruz. İşte onlara bir etkili alternatif daha, kayısı çayı! Kayısı çayı da kemik gelişimi için önemli mineralleri içinde barındırır. Düzenli olarak kayısı çayı içtiğinizde kemik erimesi gibi kemikle ilgili birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olursunuz.

  1. Yaraları İyileştirir

Kayısı çayı, iltihaplanmaları önleyen “kateşin” adı verilen bileşen bakımından çok zengindir. Bu özelliği sayesinde iltihaplı yaraların daha fazla yayılmasını önleyerek, kısa zamanda iyileşmesine katkıda bulunur. Eğer sizin de vücudunuzda iltihaplanmalar mevcutsa kayısı çayı, etkili bir takviye olacaktır.

  1. Toksinlerden Arındırır

Karaciğer, böbrek gibi organlarımız; vücuttaki toksinin atılması görevini üstlenir; ancak onların bu görevini hafifletmek için bizim de bazı ek yöntemlerden yararlanmamız onlara büyük kolaylık sağlar. Kayısı çayı da onlardan biridir. Antioksidan özelliği sayesinde vücutta biriken zararlı toksinlerin atılmasına katkıda bulunur.

  1. Zayıflamaya Yardımcı Olur

Herkes kısa zamanda kilolarından kurtulup hayalindeki vücuda kavuşmayı ister. İşte bunun için size lezzetli bir öneri! Kayısı çayı, kabızlık probleminin yok olmasını sağlamanın yanı sıra metabolizmanın daima daha hızlı çalışmasına yardım eder. Bu sayede zayıflama süreci daha kolay geçerek kısa sürede daha fazla kilo verebilme mümkün hale gelir.

  1. Cildi Güzelleştirir

Herkesin vücudunda en çok çaba sarfettiği konulardan biri de doğal bir cilt güzelliğine sahip olmaktır. Cilt güzelliğiniz için A ve C vitamini yönünden epey zengin olan kayısı çayından yararlanabilirsiniz. Antioksidan özelliği ve vitaminli yapısı sayesinde yaşlanma belirtilerinin gecikmesine önemli katkıda bulunan kayısı çayını siz de düzenli olarak tüketebilirsiniz.