Kefir İçmek için 10 Sebep

Garip bir içecektir kefir. Biraz süt biraz da ayranın ortada kalmış hali gibidir. Özellikle Kafkas Türkleri ve Rusların baş içeceklerinden biridir. Lezzet açısından iyi bir tarifi olmasa da faydaları açısından epey sevilesidir. Kefir sevmeyenlerin bir an önce sevmesi için 10 sebebi sizin için derledik. Bakın çoğunluğun burun kıvırdığı kefirin sağlık için sağladığı yararlar nelermiş?

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yapılan araştırmalarda düzenli olarak kefir tüketiminin bağışıklık sistemini güçlendirdiği ispatlanmıştır.

kefir

 

2. Hücrelerin Yenilenmesini Sağlar

Yapılan araştırmalarda düzenli olarak kefir tüketiminin hücrelerin çabuk bir şekilde yenilenmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bu özelliği ile kanser hastaları ve kanserden korunmak isteyenler için ideal bir içecektir.

kefir

3. Bağırsak Sağlığı İçin Önemlidir

Kefir, güçlü bir probiyotik etkiye sahiptir. Bu özelliği ile bağırsaklardaki zararlı mikroorganizmaların büyüyüp gelişmesine engel olarak sağlıklı bir bağırsağa sahip olmanıza yardımcı olur.

kefirin-faydalari

4. Kemik ve Diş Sağlığında Etkili

Düzenli olarak kefir tüketimi ile daha sağlıklı diş ve kemiklere sahip olmak mümkün. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar ve menopoz dönemindeki kadınlar için önemli ve gerekli olan tüm mineraller kefirde mevcut.

kefirin-yararlari

5. Kolesterolü Düşürür

Vücut için son derece zararlı olan kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Düzenli olarak kefir tüketimi ile kolesterolün damar yapısına zarar vermesine engel olur böylece kalp rahatsızlıklarından da korunmuş olursunuz.

kefirin-yararlari

6. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Kefir, diyet sürecinde iyi bir ara öğün seçeneğidir. Sindirim sistemini güçlendirerek metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve daha rahat kilo vermenize yardımcı olur.

kefir

7. İlaçların Yan Etkilerini Azaltır

Vücut sağlığı için zorunlu durumlar dışında önerilmeyen antibiyotik gibi ilaçların yan etkilerinin en aza inmesine yardımcı olur. Vücuttaki iyi bakterilerin korunmasını sağlar. İyi hücrelerin de ölmesine neden olan kemoterapi tedavisi gören kanser hastaları için kefir tüketimi bu nedenle önemlidir.

kefirin-faydalari

8. Uyku Sorunu Çözer

Uykuya dalmakta zorluk çekenler için şifa niteliğindedir. Düzenli olarak kefir tüketimi uykusuzluk sorunun çözülmesine iyi bir yardımcıdır.

kefir-hakkinda

9. Cilt Sorunlarına İyi Gelir

Düzenli olarak kefir tüketimi daha sağlıklı, pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur. Egzama gibi deri hastalıklarının iyileşmesini sağlar.

10. Depresyona İyi Gelir

Düzenli olarak kefir tüketimi sinirlerin yatışmasına, stresin azalmasına yardımcı olarak depresyon dönemlerinde tercih edilmesi gereken içeceklerden biridir.