Kefir Tüketmek İçin 10 Neden

Süt, yoğurt, peynir veya pek çok gıda gibi hayatımızın odağında olmasa da yararlarını hep duyduğumuz, bildiğimiz, kendimiz tüketmekten öte çoğu zaman çocuklarımıza içirmek için uğraş verdiğimiz kefir ile muhabbetimizi artırmanın zamanı gelmedi mi? Bizce geldi, hem de hemen şimdi! Bakın faydaları saymakla bitmeyen kefir, vücudumuzda neler yapıyor?
kefir
1) Fermente süt olan kefir, fermantasyon sürecinden geçtiği için hafif ekşimsi bir tadı vardır. Bu ekşimsi mucize vitamin ve mineral açısından çok zengindir.
kefir
2) Yararlı bakteri zengini kefir, sindirim sorunu olanlar için ideal bir içecektir.3) Yoğun probiyotik içeriği ve laktoz intoleransı olanların tüketebilmesi özellikleri ile fark yaratır.4) Bağışıklık sistemini güçlendiren, vücudu arındıran, güçlü bir antioksidandır.

5) Mide ülserine neden olan helikobakter piloriyi öldürür.

6) Yüksek kalsiyum içeriği ile kemik sağlığını korumaya büyük yardımcıdır.

kefirin-faydalari

7) Antibiyotik içeriği olan kefir, B ve K vitaminleri ve biotin içeriğiyle sağlıklı yaşamı, A vitamini içeriği ile de göz sağlığını destekler.

8) Alerji ve iltihaplı rahatsızlıklarla savaşır. Vücudun olası alerjik reaksiyonlarını baskıladığı bilinmektedir.

9) Akciğer, karaciğer dostudur, ödem gidericidir.

10) Sadece bedensel sağlığı değil, cilt sağlığını da destekler. Düzenli kefir tüketenler için bir güzellik mucizesidir. Cilde sürüldüğünde sivilce oluşumunu engeller.