Kemik Erimesinin 5 İşareti

Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz, vücuttaki kemik yoğunluğunun azalması ile kemik kalitesinin kötüleşmesi durumuna denir.Osteoporoz, kemikleri zayıflatır ve kırılma riskini artırır, hastanın hayatını giderek zorlaştırır.

Erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülür. Kadınların bu konuda özellikle menopoz döneminden sonra daha dikkatli olması; kemik erimesi yaşayıp yaşamadığını bilmek için belirtilerine karşı dikkatli olması gerekir.

İşte kemik erimesinin 5 işareti!

1. Bel ve Sırt Ağrıları

Vücuttaki kemiklerin en yoğun olduğu bölge sırt olduğu için en belirgin belirtiler de sırtta görülmektedir. Kemik erimesi sebebiyle çökme ya da kırılma yaşanan sırt bölgesinde zamanla şiddetli ağrılar görülmeye başlar. Eğer ki siz de sırtınızda sebebini çözemediğiniz ağrılardan şikâyetçiyseniz kaynağında kemik erimesi olabilir.

kadin

2. Boy Kısalması

“Eskiden daha uzun boyluydum, şimdi nedense kısalmaya başlıyorum.” gibi cümleler kuruyorsanız dikkat! Osteoporozsanız kemik dokusundaki minerallerin azalmasıyla, vücuttaki deformasyonlar, kemiklerdeki kütle kaybı, iskelet yapısındaki değişiklikler sebebi ile eskisinden daha kısa bir boya sahip olursunuz.

doktor3

 

3. Duruş Bozukluğu

Kemiklerde kütle kaybı görülmeye başladıkça iskeletin doğru ve sağlıklı bir duruş göstermesi zorlaşır. Normal durmakta zorlanıyor, ayakta yürürken öne doğru bir eğilim gösteriyorsanız kemik erimesi belirtileri yaşıyor olabilirsiniz.

mide-doktoru

4. Kemiklerin Kolay Zarar Görmesi

Osteoporoz nedeniyle yenilenemeyen kemik dokusu sonucunda kemikler daha kolay kırılır veya çatlar. Basit bir hareket sonucunda dahil kemiklerinizde herhangi bir zedelenme oluşuyorsa büyük ihtimalle kemik erimesi problemi ile karşı karşıyasınız demektir.

diyet

 

5. Halsizlik

Osteoporoz sebebi ile giderek azalan kemik kütlesi; yoğun ağrılar oluşturacak, hastanın giderek ayakta durmasını zorlaştıracaktır. Giderek kısıtlanan hareketler ve sürekli olarak halsizlik durumu yaşıyorsanız siz de kemik erimesi ile karşı karşıya olabilirsiniz.