Kemik Suyunun Sağlığa 5 Faydası

Şimdilerde kemik suyu tüketimi tartışmalara bolca konu olsa da yüzyıllardır tüketilip şifa sağlayan seçeneklerden biridir. Kaynatıp direkt içilerek ya da yemeklerin ve çorbaların içerisine katarak yararlanabileceğiniz kemik suyunun faydaları nelermiş, gelin birlikte bakalım…

1. Kemik Hastalıklarını Önler

Kemik suyu denince akla gelen ilk konu, kas ve iskelet sağlığına olan faydasıdır. Kemik suyu, içerisindeki kolajen, glutamin ve prolin gibi maddeler sayesinde Günde bir bardak kemik suyu içerek ileri yaşlarda görülme riski yüksek olan birçok kemik rahatsızlığını önlemiş olursunuz.

2. Yaşlanmayı Geciktirir

Kemik suyu, bol miktarda kolajen ve jelatin içerir. Bu içerik sayesinde ciltteki yaşlanma etkilerinin en aza indirilmesine yardımcı olur. Düzenli olarak kemik suyu tüketen insanların birçoğu yaşıtlarına göre daha genç bir görünüm kazanmaktadır.

3. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kemik suyu; içerisinde bulundurduğu ilik sayesinde vücudunda trombosit, eritrosit ve lökasit hücrelerinin çoğalmasını sağlar. Böylece vücut, soğuk algınlığından birçok ciddi hastalığa kadar daha dirençli bir duruşa sahip olur.

4. Sindirim Sistemini Destekler

Kemik suyu içerek bağırsaklarınızın ve midenizin daha iyi çalışmasına katkıda bulunursunuz. Hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık gibi problemleriniz varsa kemik suyu, sizin için içerisinde şifa gizliyor demektir.

5. Gelişim Sağlar

Kemik suyu, büyüme hormonunun iyi bir şekilde çalışmasını sağlar. Özellikle gelişim çağındaki çocukların yeterli miktarda kemik suyu tüketmesi, zihnin ve bedenin daha sağlıklı çalışması için son derece önemlidir.

6. Depresyonla Mücadele Eder

Kemik suyu, zihin sağlığını olumlu yönde etkileyen besinlerden biridir. Bu özelliği sayesinde depresyon etkilerini en aza indiren bir etkisi de mevcuttur. Aynı zamanda demans, otizm gibi rahatsızlıkların belirtilerini de düzenli olarak kemik suyu tüketerek önlemek mümkündür.