Keskin Zeka Parıldar: Beyninizi Daha Taze Tutmanın Doğal Yolları

Aslında her şey basit bir döngüden ibaret; hafızayı güçlendiren egzersizler, beyni rahatlatan şeyler aynı zamanda. Beyin, bedenin kumandası; ne kadar rahatsa, o kadar düzenli oluyor her şey. Bugün sizin için beynimizi taze tutmanın yollarını paylaşıyoruz.

Okuduğunuzda göreceksiniz; beyne iyi gelen egzersizler, yalnızca ufak değişimlerden ibaret. Günlük rutinlerinizde yapacağınız yer değiştirmeler, beyni rahatlatan yöntemler yani.

1- Dişlerinizi fırçalama yönünü değiştirin ya da bilgisayar kullandığınız elinizi. Beyninizi alışkanlıklarınızı farklı yaparak şaşırtın. Rutinden çıkması, bazı şeyleri anlaması için efor sarf etmesine neden olacaktır.

dis-temizligi

2- Ada çayını eksik etmeyin. Ada çayının faydalarını az çok biliyoruz ancak şüphesiz en önemlisi hafızaya olan olumlu etkileri. Yapılan araştırmalara göre ada çayı yağını kullananlar, hafıza olarak daha güçlü durumdalar. Adaçayını yalnızca çay ya da yağ olarak değil yemeklerinizde de kullanabilirsiniz. Tavuklu adaçaylı fettucine tarifi mesela. Dünya mutfağına meraklı olanlara #iyigelecek pratik yemek tarifi.

adaçayı

3- Eşyaların yerini değiştirin. Örneğin yüzyıllardır aynı yerde duran çalar saatiniz ile başlayabilirsiniz işe. Sabah uyanmak için iyi bir egzersiz de olabilir çünkü muhtemelen akşam yer değiştirdiğinizi unutacak ve sabah bir süre saatin yerini arayacaksınız uyku sersemi 🙂

ev_dekorasyonu

4- Dil öğrenin. Kastımız şakır şakır bir lisan değil. En azından basit kelimeleri ezberleyerek işe başlayabilirsiniz. İlla bir kursa da ihtiyacınız yok. İnternette dil eğitimi veren pek çok siteyi ziyaret edebilir kendinize bir beyin jimnastiği yaratabilirsiniz.

kadın-erkek-ilişkisi

5- Antioksidanlar buzdolabınızın vazgeçilmezi olsun. Özellikle ıspanak ve yaban mersini tüketin. İçten beslemek de şart.

ıspanak

6- Sosyal medya bağımlılarındansanız biliyoruz ki bu madde pek işinize gelmeyecek. Ancak araştırmalar gösteriyor ki gece yatmadan önce telefonlarınızı kapatmak, beyninize yapabileceğiniz en büyük yatırımlardan. Radyasyon olayları yani, bir deneyin isterseniz.

Finalde de stresten uzak durun diyeceğiz ancak biliyoruz bu neredeyse imkansız; hayatlar ve hayaller malum. Stresten kurtulun kadar keskin konuşmasak da en azından yenmenin yollarına bakabilirsiniz. Stresten kurtulmanın basit yollarını ele aldığımız şu yazımıza bir göz atın isterseniz

Hem belli mi olur belki işin sırrı minik ipuçlarında gizlidir! 😉