Kestane Balının İyi Geldiği 6 Sorun

Çeşitli sağlık sorunlarından kurtulmak için kimyasallarla dolu ilaçlar kullanmak yerine doğanın bize sunduğu mucizelerden yararlanmaya inanır mısınız? Karadeniz Bölgesi’nde yetişen kestane balı, birçok rahatsızlığa iyi gelmesiyle işte o mucize seçeneklerden biri.
Yazımızın devamında kestane balı nelere iyi gelir sorusuna cevap bulabilir, kestane balının faydalarını öğrenebilirsiniz. Gelin, detaylara birlikte bakalım…

1. Mide Rahatsızlıklarını İyileştirir

Beslenme alışkanlığınızı ne kadar doğru bir şekilde devam ettirdiğinizi düşünseniz de tüm seçeneklerden kolayca etkilenen bir mideye sahipseniz kestane balı size iyi bir yardımcı olabilir. Mide yanmaları, mide yaraları, mide şişkinliği gibi birçok sorunu her gün bir tatlı kaşığı kestane balı tüketerek kontrol altında tutabilirsiniz.

2. Solunum Yollarını İyileştirir

Kış boyunca daha sık yakalandığımız öksürük, boğaz ağrısı, solunum enfeksiyonları ya da kronik olarak görülen astım gibi birçok hastalığa karşı kestane balı tüketmek iyi bir fikir olabilir. Her gün bir tatlı kaşığı kestane balı tüketerek bu tip rahatsızlıkların iyileşme sürecine iyi bir katkıda bulunabilir, kötü etkileri en aza indirebilirsiniz.

3. Cilt Sorunlarını İyileştirir

Kestane balı, yoğun antioksidan içeriğe sahiptir. Bu özelliğiyle hücre onarımına destekte bulunarak akne, sivilce gibi birçok cilt sorununun iyileşmesine yardımcı olur. Cilt sorununuz mevcutsa her gün bir tatlı kaşığı kestane balı tüketmek ya da yulaf unu ile karıştırıp maske halinde cildinize uygulamak şifa niteliğinde olacaktır.

4. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Herkes gezip dolaşırken siz hastalıktan yatağınızdan çıkamıyorsanız ve bu duruma sıkça yakalanıyorsanız dikkat, bağışıklık sisteminiz alarm veriyor olabilir. O halde onu güçlendirecek bir seçenek olan kestane balını hayatınıza daha çok katmanın tam zamanı! İçeriğindeki birçok vitamin, mineral ve antioksidanlar sayesinde kestane balı güçlü bir bağışıklık sistemi için harika bir takviyedir. Siz de kestane balını düzenli tüketerek hastalıklara karşı daha dirençli olabilirsiniz.

5. Diş Ağrısını Dindirir

Bir gece yarısı aniden başlayan diş ağrısına yakalananlar iyi bilir, bu durum bir kabustan bile daha beterdir! Böyle durumlarda öncelikle tabii ki doktora gitmeniz önerilir ancak bu hemen mümkün değilse kestane balından yararlanmayı deneyebilirsiniz. 5 tatlı kaşığı kestane balı ve 1 tatlı kaşığı toz tarçından hazırladığınız karışımı ağrıyan dişinize uygulayarak ağrının hafiflemesine katkıda bulunabilirsiniz.

6. Yorgunluğu Alır

Yoğun koşturmacalı hayatınızdan dolayı kendinizi çok yorgun hissediyorsanız kestane balı ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayabilir. Yüksek oranda fruktoz içeriğiyle kestane balı, doğal bir enerji kaynağıdır. Yorgunluk, halsizlik gibi belirtilerden kurtulup günü daha enerjik bir şekilde kolayca bitirebilmek için her gün bir tatlı kaşığı kadar kestane balı tüketmek iyi bir seçim olacaktır.