Keten Tohumu Faydaları

Keten tohumu, maalesef ki her evde bulunan malzemeler arasında değildir; hatta birçoğunuz şu an bu isimle ilk kez karşılaşıyor olabilirsiniz. Bu yazımız sayesinde iyi ki daha da fazla zaman kaybetmeden keten tohumu ile karşılaştım diyeceksiniz; çünkü keten tohumunun unutkanlıktan kanseri önlemeye kadar birçok faydası mevcut. Hadi gelin keten tohumunun faydalarına birlikte bakalım.

1) Kilo Vermeye Yardımcıdır

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız keten tohumunu daima yakınınızda bulundurabilirsiniz. Keten tohumu, içeriğindeki sabit yağlar sayesinde vücuttaki zararlı yağların atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda tokluk hissi sağlayarak diyet boyunca aç kalmanızı önler.

keten-tohumunun-faydalari

2) Kanserden Korur

Keten tohumu, kanser hücreleri ile savaşan en etkili besinlerden biridir. İçeriğindeki lignan isimli madde sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek başta kanser olmak üzere birçok hastalıktan korunmanıza yardım eder.

keten-tohumu

3) Kolesterolü Dengeler

Kalp ve damar sağlığını tehdit eden yüksek kolesterolü, keten tohumu yardımı ile dengelemeniz mümkündür. Keten tohumu, içeriğindeki bol miktarda omega 3 ve omega 6 sayesinde kolesterolün dengelenmesini sağlar, iyi ve kötü kolesterolü sağlıklı bir seviyede tutar.

keten tohumu

Fazla ilerlememiş bir diyabetten şikâyetçiyseniz keten tohumundan şifa bulabilirsiniz. Düzenli olarak tüketeceğiniz keten tohumu sayesinde kan şekerinin sağlıklı bir seviyede tutulmasına yardımcı olabilirsiniz.

5) Sindirimi Rahatlatır

Metabolizmanızın yavaşlığından şikâyetçiyseniz işte size harika bir yardımcı! Keten tohumu, bağırsaklar için çok iyi bir müsil görevini görür ve sindirimi rahatlatır. Kabızlık gibi problemlerin yok olmasına yardımcı olur.

keten tohumu

6) Enerji Verir

Keten tohumu, besin değerleri açısından oldukça zengindir. Bu özelliği sayesinde gün boyu kaybettiğiniz enerjiyi kısa zamanda geri kazanmanıza yardımcı olur. Düzenli olarak keten tohumu tüketerek enerjinizi daima yüksek tutabilir, günlük hayatın yükünü daha kolay taşıyabilirsiniz.

keten_tohumu

7) Unutkanlığı Unutturur

Düzenli olarak tüketeceğiniz keten tohumu sayesinde günlük hayatınızı etkileyen önemli sorunlardan biri olan unutkanlığa veda edebilirsiniz. Özellikle vejetaryen ya da vegansanız keten tohumu, B12 eksikliği kaynaklı unutkanlık problemini yok ederek daha güçlü bir hafıza kazanmanızı sağlar.

keten-tohumunun-yararlari

Nasıl Tüketilir?

Bir miktar keten tohumunu havanda iyice ezip kaynattıktan sonra suyunu içebilir ya da bal ile karıştırıp lezzetlendirerek yiyebilirsiniz.