Kinoa Tohumu Hakkında 6 Bilgi

Son zamanlarda Türkiye’de adını sıkça duyar olduğumuz kinoa tohumunun ABD ve Avrupa’da tüketimi oldukça yaygındır. İçeriği bakımından pancar ve ıspanağa olan benzerliği sayesinde oldukça faydalıdır. Gelin bu faydalı tohumu daha yakından tanıyalım.

1)   Nasıl Yetişir?

Soğuk ve kurak bölgelerde kolayca yetişebilen bir bitkidir. Üretiminde herhangi bir müdahaleye gerek kalmadan tamamen doğal bir şekilde yetişebilir.

2)   Nasıl Tüketilir?

Kinoa tohumu, kimi damaklara göre acı gelebilir. Bu acı tadı yok etmek için bir müddet soğuk suda bekletmek ya da pişirmeden önce çekirdeği saran bölgeyi güzelce temizlemek işe yarayabilir. Suda beklettikten sonra salata içerisinde, çeşitli yemek ve tatlılarda kullanılabilir.

3)   Protein Kaynağıdır

Kinoa, kompleks protein içeren ender bitkilerden biridir. Vücudun ihtiyaç duyduğu tüm temel amino asitleri içeren kinoa, harika bir besin seçeneğidir.

4)   Yaşlanmayı Önler

Yaşlılık belirtilerini geciktirmek istiyorsanız, beslenme listenize kinoa tohumu ekleyebilirsiniz. İçeriğindeki faydalı enzim ve vitaminler sayesinde cildinizin yıpranmasını önleyerek sürekli yenilenmesini sağlar. Bu sayede cildinizde görülecek yaşlanma belirtilerinin gecikmesini sağlar.

5)   Antioksidandır

Kinoa tohumu, yeterli miktarda tüketildiğinde vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Zararlı toksinlerden kurtulan vücut, kanser gibi hastalıklara karşı daha dirençli bir hal alır.

6)   Zayıflamaya Yardımcı Olur

Kinoa tohumu zengin içeriği ve lifli yapısı sayesinde az miktarda tüketildiğinde dahi uzun süren bir tokluk hissi sağlamaktadır. Bu özelliği ile diyet yapanlara kolaylık sağlar, daha kolay ve aç kalmadan bir diyet süreci yaşamalarına katkıda bulunur.