Kirazın Hiç Tahmin Etmeyeceğiniz 6 Faydası

Küçükken sapları ile az mı küpe yaptık kulağımıza, ‘sadece belirli lekelere’ çıkma hakkını veren deterjanların olduğu dönemde üstümüzü başımızı az mı mahvedip annemize iş çıkarmadık… Çekirdeklerini alıp topraklara atıp mahalledeki arkadaşlara ‘burada kiraz ağacı çıkacak görürsün’ diye hangimiz bilgiç olmadık ki? Bir çocukluğumuza dönesimiz geldiyse zaar, bu sevimli meyveyi anlatmaya o yıllardan başlayalım istedik. Efendim cümlelerimizden de anlayacağınız üzere bahsi geçen ‘kırmızı’ kiraz, tam mevsimi; hoş geldin canım!

Bugün sizin için kirazın bilinmeyen dünyasına iniyoruz. Hiç tahmin etmeyeceğiniz faydalarını paylaşacağız şimdi.

1- Journal of Neuroscience’ın açıklamasına göre kiraz, güçlü antioksidan içeriği ile hafızayı güçlendiriyor.

teknoloji

2- Spordan sonra olan kas ağrılarına iyi geldiği de söylenenler arasında. Vücut gelişimine de olumlu etki ediyormuş hatta.

diyet-spor

3- Tatlı olmasına rağmen bir kase kiraz yalnızca 97 kalori. Aynı zamanda günlük C vitamini ihtiyacımızın %25‘ini karşılıyor.

c_vitamini

4- Melatonin salgısı ile rahat bir uyku çekmenize imkân sağlıyor. Özellikle uykuya geçiş sürecindeki ani ‘uykum kaçtı’lar için birebir yani.

uyku

5- Kandaki zararlı maddelerin atılmasına imkân sağlar ve hatta böbrek taşı, kum gibi sıkıntılara da iyi geldiği söylenir. Böbrek taşı demişken, eğer bu aralar böbrekleriniz ile elektriğiniz tutmuyorsa şu önerilerimize bir göz atın deriz.

bobrek-tasina-ne-iyi-gelir

6- Gelelim kirazla yapılan tariflere… Kahvaltı sofranıza yakışacak güzel bir kiraz reçeli ile noktalayalım yazımızı…

nar reçeli

Yeniden görüşmek üzere! 😉