Kirazın Saplarını Atmayın! 7 Harika Fayda

Kiraz, kırmızı meyveler içerisinde en lezzetli olanlardan biridir. Kirazların lezzetli meyvesini bayıla bayıla tüketirken saplarını acımasızca çöpe atarız. Peki ya, kiraz sapının müthiş faydalarını bilsek yine de çöpe atar mıydık? Bizce kesinlikle atmazdık, o hâlde gelin kiraz sapının güzelim faydalarını birlikte öğrenelim.

kiraz

  • Ödem Atar

Regl döneminde vücutta oluşan rahatsız edici şişkinlikler birçok kadının korkulu rüyasıdır. Hem estetik hem de sağlık açısından oldukça rahatsız edici ödemlerden kurtulabilmenin en iyi yollarından biri kiraz saplarıdır. Kiraz saplarını bir miktar suda kaynatıp içerek vücudunuzu zararlı toksinlerden arındırabilir ve rahatlayabilirsiniz.

  • Böbrekleri Korur

Vücudun sağlıklı bir şekilde boşaltım yapabilmesi için son derece önemli organlar olan böbreklerinizi kiraz sapı katkısı ile koruyabilirsiniz. Kiraz sapı, ürik asidin vücuttan atılmasına yardımcı olarak böbreklerde taş ve kum oluşmasını engelleyerek böbreklerin daha sağlıklı olmasını sağlar.

  • Kolesterolü Düşürür

Kalp ve damar sağlığı için olumsuz etkiler oluşturan kötü kolesterolü düzenli olarak kiraz sapı suyu içerek dengelemek mümkündür. Kiraz sapı, kolesterolün düşmesine yardımcı olarak kalp ve damar sağlığını uzun yıllar korumanızı sağlar.

  • Zayıflatır

Düzenli olarak kiraz sapı suyu içerek zayıflamanız mümkündür. Diğer birçok zayıflama çayının aksine zararlı özellikleri ve yan etkileri bulunmayan kiraz sapı çayını gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

  • Kabızlığa İyi Gelir

Kabızlık sorunu yaşıyorsanız tüm sıkıntınızı kiraz sapı çayı içerek giderebilirsiniz.Sindirim sürecinin rahatlamasını sağlayan kiraz sapı, kabızlık gibi birçok sindirim probleminin iyileşmesine yardımcı olur.

  • Karaciğeri Korur

Karaciğer de en az kalp kadar yorgun organlarımızdan biridir. Aşırı ilaç ya da aşırı alkol tüketimi, aşırı kilo gibi sebeplerden dolayı fazlaca yorulan karaciğerin yorgunluğunu kiraz sapı ile almak mümkündür. Düzenli olarak kiraz sapı çayı içerek karaciğer sağlığını koruyabilir, yolunuza sağlıkla devam edebilirsiniz.

  • Nikotin Atar

Sağlığı önemli ölçüde tehdit eden sigarayı bolca tüketiyorsanız elbette ki ilk önerimiz acilen bırakmanız olacaktır. Nikotinin etkilerinden kısa zamanda kurtulabilmeniz için de kiraz sapı harika bir seçenektir. Kiraz sapı kanın temizlenmesini, nikotinin vücuttan atılmasını sağlar. Düzenli olarak kiraz sapı çayı tüketerek kusursuz bir sağlığa kısa zamanda kavuşmanız mümkündür.