Kireçlenmeyi Önlemek İçin Bunları Yapın

Osteoartit yani halk arasında bilinen ismiyle kireçlenme, genellikle yaşa bağlı olarak erkek ya da kadınlarda görülebilen eklem rahatsızlığıdır. Kıkırdak ve yanındaki dokunun zarar görmesiyle oluşur. Genellikle el, kalça, diz ve omurgada görülür. Vücudun belirli bölgelerinde ağrı, tutukluk, hareketlerde kısıtlanma gibi belirtilerle kendini gösterir. Peki kireçlenmeyi önlemek mümkün müdür? Kireçlenmeyi önlemek için neler yapılmalıdır? Gelin detaylara birlikte bakalım…

  • Kalsiyum Ağırlıklı Beslenin

Özellikle ilerleyen yaşlarda sağlam bir iskelet yapısına sahip olabilmek için kalsiyum ağırlıklı beslenmek oldukça önemlidir. Kalsiyum ağırlıklı bir beslenme programı ile kireçlenmeyi önleyebilir ve daha birçok kemik rahatsızlığı riskini kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.

  • Sebze Tüketin

Kimi insanlar sebze tüketiminden pek hoşlanmasa da kireçlenme sorununa karşı düzenli olarak sebze tüketmek son derece önemlidir. Eğer ki siz de sebze tüketmiyorsanız bundan sonrasında kemiklerinizin sağlığı ve olası kireçlenme riskine karşı durabilmek için sofranızda bolca sebze bulundurmaya dikkat etmelisiniz.

  • Kilolarınızdan Kurtulun

Birçok hastalığın nedeni olarak görülen fazla kilolardan siz de muzdaripseniz buna acilen çare bulup ideal kilonuza ulaşabilmenin yollarını zorlamalısınız; çünkü aşırı kilo kireçlenmelerin de baş faktörü olarak görülüyor. Fazla kilonun özellikle çok fazla baskı yaptığı dizlerdeki kıkırdak yapısını zedeleyip bu bölgedeki kireçlenmeyi tetiklediği kanıtlanan veriler arasında. Bu nedenle kireçlenmeden uzak bir ömür için ideal kilonuza derhal kavuşmalısınız.

  • Spor Yapın

Sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız uygulamanız gereken maddelerden biri de düzenli olarak spor yapmaktır. Düzenli spor yaparak birçok hastalıktan korunabileceğiniz gibi kireçlenme sorunundan da uzaklaşabilirsiniz.

  • Duruşunuza Dikkat Edin

Gün içerisinde daha çok oturuyor musunuz yoksa ayakta mı geziniyorsunuz? Eğer ki özellikle masa başı bir iş sahibiyseniz gün boyu bir koltuğa hapsolmuşsunuz demektir. Bu durumda kireçlenmeye karşı oturduğunuz koltuğun ergonomik özellikte olmasına ve ideal bir duruş pozisyonunda olduğunuza dikkat edin. Saatte bir esneme hareketleri yaparak vücudunuzun yenilenmesini sağlayın.