Kırmızı Dutun 6 Faydası

Kırmızı dut; en tanecikli, en leziz, en faydalı meyvelerimizden biri. Şanslıyız ki ülkemizde yaygın olarak yetiştirilmekte ve lezzetini bizden esirgememektedir. Peki onun birçok ilaca göre daha faydalı olan özelliklerinden de haberdar mısınız? Kırmızı dut, damakları lezzet ile buluştururken insan sağlığı için de oldukça faydalı etkiler bırakarak vücutları sağlıkla buluşturuyor.

İşte kırmızı dutun 6 faydası:

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Yıpranmış bağışıklık sisteminin onarılmasına yardımcı olur. Birçok hastalığa karşı insanlar korunmasız kalırken siz kırmızı dut tüketerek hastalıklara karşı daha dirençli bir duruş sergileyebilirsiniz.

dut-hakkinda

2. Vitamin Deposudur

A, C gibi birçok vitamin ve protein, kalsiyum, demir içermesi sayesinde özellikle gelişim çağındaki çocuklar için oldukça faydalıdır.

kirmizi-dutun-faydalari

3. Lif Bakımından Zengindir

İçerdiği bolca lif sayesinde hem kolayca sindirilir hem de uzun süre tok tutmaya yardımcıdır. Bu nedenle diyet listelerinde yer alması gereken ideal meyvelerden biridir. Üstelik çok da lezzetlidir, bir diyet için daha n’olsun değil mi?

kirmizi-dut

4. Kalp Sağlığını Korur

İçerdiği antioksidan resveratrol özellikleri sayesinde daha sağlıklı bir kalbe sahip olmanızı sağlar.

dutfaydalari

5. Kolesterol Düşürür

Özellikle kalp ve damar sağlığını olumsuz etkileyen kötü kolesterol seviyesini kırmızı dut tüketimi ile dengeleyebilmeniz mümkündür.

kirmizi-dut-yararlari

6. Kanseri İyileştirir

Yapılan araştırmalarda kırmızı dutun içinde bulunan etken maddelerin birçok kanser çeşidini önleme hatta iyileştirme gibi yararlar sağladığı görülmüştür.