Kırmızı Şifa: Kuşburnu Çayının 7 Faydası

Bitki çaylarının en kırmızısı, en şifalısı kuşburnu çayını daha yakından tanıyıp faydalarını öğrenmeye ne dersiniz? Gül meyvesi olarak da bilinen kuşburnu bitkisinden yapılan bu çayın faydaları nelermiş gelin birlikte bakalım…

1. C Vitamini Kaynağıdır

Kış aylarında soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklardan korunmak için turunçgiller ailesi dışında bir alternatif arıyorsanız işte size kırmızı bir öneri olarak kuşburnu çayı!

C vitaminini bolca bulundurmasıyla sağlık için ideal bir takviye olan kuşburnu çayını siz de düzenli tüketerek kendinize hastalıklardan koruyan bir kalkan yaratabilirsiniz.

2. Sindirimi İyileştirir

Kabızlık probleminiz varsa kuşburnu çayından yardım almak iyi bir fikir olabilir. Kuşburnu çayı, içerisindeki pektin ve laktasif gibi bağırsakları harekete geçiren maddeler sayesinde sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasına katkıda bulunarak kabızlıkla vedalaşmanıza yardımcı olur.

3. Stresi Azaltır

İş, aile, yoğun şehir hayatı gibi sebeplerden dolayı stres; maalesef ki hepimizin maruz kaldığı bir durumdur. Stresten uzak durmak pek mümkün olmasa da çeşitli gıda takviyeleri ile etkilerini en aza indirmek mümkündür. Kuşburnu çayı da o takviyelerden biridir. Gün içerisinde ya da sonunda sıcacık bir kuşburnu çayı içerek ruhunuzu ve bedeninizi rahatlatabilir, daha iyi hissedebilirsiniz.

4. Cildi Güzelleştirir

Kuşburnu çayı tüketerek cildinizdeki yaşlanma belirtilerinden kurtulmaya ne dersiniz? İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde hücre onarımını destekleyen kuşburnu çayı, uzun yıllar genç görünmenize yardımcı olur. Aynı zamanda eğer ki bir cilt alerjiniz yoksa yara, yanık gibi birçok cilt sorununa bir pamuk yardımıyla kuşburnu çayı uygulamak da iyi bir tedavi yöntemi sayılabilir.

5. Böbrekleri İyileştirir

Böbreklerinizde kum ve taş gibi problemlerle savaşıyorsanız kuşburnu çayında şifa bulabilirsiniz. Kuşburnu çayını düzenli tüketerek böbreklerinizdeki kum ve taşların temizlenmesine katkıda bulunabilir, eski sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

6. Kolesterolü Düşürür

Genetik ya da yanlış beslenme sonucu ortaya çıkan yüksek kolesterolden şikâyetçiyseniz ondan kurtulmak için kuşburnu çayı iyi bir yardımcıdır. İçeriğindeki pektinler sayesinde kolesterolün düşmesine, kandaki yağ miktarının azalmasına katkıda bulunur. Bu sayede kolesterolünüz düşer, daha sağlıklı bir bedene sahip olursunuz.

7. Öksürüğü Keser

Özellikle kış aylarında en sık yakalanılan rahatsızlıklardan biri olan yoğun öksürükten kurtulmak için ilaç kullanmak istemiyorsanız kuşburnu çayı içmeyi deneyebilir, iyileşebilirsiniz.