Kış Aylarının Vazgeçilmezi: Tarhana Çorbası Hakkında 7 Bilgi

Soğuk günlerin sıcacık kucaklayıcısıdır nefis çorbalar. Özellikle bolca koşuşturma ile geçen aşırı soğuk bir günün ardında eve geldiğinizde sıcacık bir kâse çorbanız varsa âdeta dünyanın en şanslı insanı gibi hissetme nedeni tam karşınızdadır.

Bazen nefis bir başlangıç, bazen hafif bir öğün atlayıcısı, bazen hasta iyileştiricisi, bazense bebekler için harika bir takviyedir. Her bir çorba çeşidi ayrı güzel olsa da Türk mutfağında tarhananın yeri daha bir ayrıdır. Sizin de içinizde tarhanaya karşı özel bir sevgi ya da merak varsa sizi yazımızın devamına davet ediyoruz. Tarhana hakkında daha detaylı bilgiler öğrenebilmeniz için işte detaylar:

1. Nasıl Hazırlanır?

Tarhana çorbasının, pişirme aşaması bir hazır çorba kadar basit olsa da bu aşamaya gelene kadar epey zahmet vericidir. En iyi malzemeleri seçme, yoğurma, bekletme, mayalama ve elekten geçirme gibi birçok işlemi nedeniyle onunla bir süre yakından ilgilenmek en mantıklısı olacaktır.

2. Hangi Malzemeler Bulunur?

Tarhana çorbası, içerisindeki malzemeler sayesinde besin değeri en yüksek, en faydalı çorbalardan biridir. Mevsimin en taze ve lezzetli sebzelerini seçtikten sonra işe koyulmak gerekir. Tarhana yapımında domates, yeşil biber, kuru soğan, kırmızı biber, yağlı yoğurt, maydanoz, dereotu ve süt gibi malzemeler kullanılır ve tüm bu malzemelerin lezzetli gücü sayesinde sonuçların kötü olması imkansızlaşır.

Ev Yapımı Tarhana Tarifi

3. Yapımı Uzun Sürer mi?

Daha önceden de söylediğimiz gibi tarhana yapımı, emek ve zaman gerektiren bir iştir. Öncelikle tüm malzemeler karıştırılır ve 10 gün kadar bekletilir, böylece sebzelerin posa haline gelmesi sağlanır. Daha sonra yeterli bir miktarda un kullanılarak hamur yoğrulur ve 5-6 gün kadar mayalanmaya bırakılır. Yeteri kadar mayalandığında bir avuç kadar büyüklükte parçalar alınarak bir örtü üzerinde kurutulmaya bırakılır. Son olarak elekten geçirilerek toz haline getirilir. Toz haline getirilen tarhanalar, bez torbalara ya da cam kavanozlara doldurulup keyifle tüketmek üzere saklanır.

4. Çeşitleri Bulunur

Tarhana çorbasından bahsediyorsak belirli bir çeşidi olduğunu söylememiz mümkün değildir. Tarhana çorbası, yapıldığı yöreye göre farklı özellikler taşıyabilir. Yöreye göre içerisinde irmik, mısır, nohut, kızılcık gibi farklı birçok malzeme kullanılabilir Tarhana çorbası içerisinde kullanılan malzemeler ne kadar farklı olsa da değişmeyen tek ortak nokta bolca lezzete sahip olmasıdır.

5. Saklanabilir mi?

Tarhana çorbası; mevsimin taze sebzeleriyle yaz aylarının sonuna doğru hazırlanır ve kış boyunca tüketmek üzere stoklanır. Toz haline getirildiği için saklanması kolay olan tarhana çorbası, gerekli koşullar sağlandığı sürece en az 1 sene kadar taze olarak saklanabilir.

6. Sağlık Deposudur

Birçok malzemenin birleşimi ile hazırlanan tarhana çorbası, oldukça besleyici olmasının yanı sıra sindirimi kolay, mideyi asla rahatsız etmeyen, bebekten yetişkinine herkes için şahane bir seçenektir.

7. Faydaları Nelerdir?

En taze malzemelerin kullanıldığı ev yapımı tarhana çorbası, en sağlıklı çorba seçeneklerinden biridir. Bağışıklığı güçlendirme, sindirimi kolaylaştırma, cilt ve saçları güzelleştirme, kemik gelişimine katkıda bulunma gibi birçok faydası bulunur. Tarhana çorbasının faydaları hakkında daha detaylı bilgi için hemen tıklayın.