Kış Güzeli Kivinin 6 Faydası

Sağlık açısından, elmaya portakala verdiğimiz önemi vitamin ve mineraller açısından onlar kadar zengin olan kiviye de vermenin zamanın gelmedi mi? Bakın bu küçük meyvenin ne kadar çok faydası varmış.

1)      C Vitamini Deposu

Sadece turunçgillerin C vitamini açısından zengin olduğunu zannediyorsanız 1 kez daha düşünün. Kivi portakal ya da limona kıyasla 2 kat fazla C vitamini içeriyor. Bu sayede bağışıklık sisteminizi güçlendirmekle kalmıyor, kansere yakalanma riskinizi de düşürüyor.

kivi

2)      Lif Bakımından Zengin

Lif bakımından zengin besinleri tüketmek insan sağlığı açısından oldukça yararlıdır. Bilimsel araştırmalar da kanıtlamıştır ki yüksek lifli gıda tüketimi kolesterolü düşürerek kan şekerinizi düzenliyor ve koroner kalp damar hastalıklarına yakalanma riskinizi düşürüyor. Kivi de bu anlamda sıklıkla tüketebileceğiniz yüksek lifli meyveler arasında. 

kivi

3)      Sindirime Yardımcı

Kivi içerisinde bulundurduğu enzimler sayesinde protein çözücü özelliğe sahiptir. Bu durumdan dolayı kivi aynı zamanda et dövücü bir meyve olarak da bilinir. Böylece, sindirim sisteminizin düzenli çalışmasını sağlar. Bağırsaklarınızı rahatlatır. 

kivinin-faydalari

4)      Uyku Düzenleyici

Eğer uyuma problemi çekiyorsanız kivi tam size göre. İçerisindeki antioksidanlar ve serotoninler sayesinde bedeninizi rahatlatarak uykunuzu düzenlemenize yardımcı olur. Yatmadan önce 2 adet kivi size tatlı rüyalar gördürecektir.

Kivili Muhallebi Tarifi

5)      Vitamin ve Mineral Deposu

Kivi A, B6, B12, E vitaminleri ve potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir gibi mineraller açısından oldukça zengin bir meyvedir. Bu bileşenleri sayesinde vücudunuzdaki sistemlerin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamanın yanı sıra, stresle mücadele etmenizi kolaylaştıracak şekilde sinir sisteminizi güçlendirir, kan basıncınızı dengeler.

Kivili Müsli Tarifi

6)      Güzel bir Cilt için

Kivi bazik bir meyve olarak tanımlanabilir. Bu da demek oluyor ki, günlük hayatta tükettiğimiz asidik yiyeceklere karşı vücudumuzu dengeler. Güzel ve sağlıklı bir cildin sırrı da PH dengesini sağlamakla ilgili olduğu için, kivi bu dengeyi sağlamanızda size yardımcı olacaktır. Ayrıca içerisindeki C ve E vitaminleri sayesinde cildinizi de gençleştirir.