Kış Mevsimi İçin 9 Sağlıklı Öneri

Kış mevsimini sevenimiz de çok sevmeyenimiz de… Fakat bir gerçek var ki seviyor bile olsak kış mevsimi, elinde kazmasıyla küreğiyle en soğuk halleri ve bol yağışlı günleriyle üzerimize doğru gelerek hastalık çanlarını bize pek de hissettirmeden çalmakta. Peki yok mu bir çaresi, kış geldi diye mutlaka hastalanacak tüm kışı bol sağlıkla bol enerjiyle en mutlu şekilde sadece romantizmini yaşayarak geçiremeyecek miyiz? Elbette var, vereceğimiz birkaç öneriyi dikkate alırsanız vücudunuz buna kayıtsız kalmadan teşekkür edecektir. “Neymiş o öneriler?” diye soranları satırlarımızın devamına alalım hemen.

Güçlü Bağışıklık Sistemi Güçlü Bedenler

Vücudunuza gelen sağlık, her zamanki gibi sofranızdan geçiyor. Kışın gelecek, olası hastalıklara karşı dirençli olabilmek için bol C vitamini içeren turunçgiller, brokoli, keten tohumu, sarımsak, soğan ve doğal probiyotik kaynağı olan yoğurt ve kefir tüketerek bağışıklık sisteminizi güçlendirip hastalıkları kovabilirsiniz.

kefir

Uyku Düzeninize Dikkat

Uyku, birçok insan için ikinci planda olan pek de dikkat edilmeyen bir konu; ancak vücudun dinç ve zinde olması için kaliteli ve düzenli bir uykunun en az besinler kadar önem taşıdığını unutmamanız gerekir.

uyku

Yüksek Moral Her Zaman Önemli

Unutmayın; Vücut için ilaç, vitamin gibi takviyeler ne kadar önemliyse moral de o kadar önemlidir. Rahat bir zihin ile mikropların vücudunuza girme riski gittikçe azalır.

gulmek

Kan Dolaşımına Dikkat

Güne iyi bir duşla başlamak, enerjinize olumlu katkılar sağlayacaktır. Sıcak su ile başladığınız duşu soğuk suyla bitirerek kan dolaşımınızı aktif hale getirir ve gün boyu iyi hissedebilirsiniz.

sabah-egzersizi

Bitkiler Her Mevsim Yakınınızda Olsun

Bağışıklık sistemi için bitkilerden takviye almanız, sağlıklı bir kış geçirmenin en garanti yollarından biridir. Ihlamur, kuşburnu, papatya çayı gibi seçenekler ile içinizi ısıtarak ruhunuza da bedeninize de iyi bir takviye sağlayabilirsiniz.

ciceklerindahahizli

Stres En Büyük Düşman

Tüm hastalıkların bazen gizli bazen alenen kahramanı olan stres, bütün vücudunuzu sinsice etkileyerek bağışıklık sisteminizi zayıflatır. Stresten kaçınmak zor olsa da stresi en aza indirmek mümkün. Gün içerisinde kendinize ayıracağınız her şeyden uzak, kısa bir zaman bile hastalıkları kovmaya yetecektir.

stresli_adam

Soğuk Su Mucizesi

Soğuk su vücudun direncini artırır, kan dolaşımınıza katkıda bulunur. Mikroplara karşı olan savunma sistemini destekleyerek hastalıklara karşı dirençli olmanızı sağlar. Eğer yapabiliyorsanız, alacağınız duşu soğuk suyla tamamlayın, hatta kışın bazı günlerinde denize girerek yüzmeyi alışkanlık haline getirin.

Hijyen Kurallarını Önemseyin

Kış mevsiminde özellikle ellerinizi her zamankinden daha sık yıkamaya özen gösterin. Genel temizlik kurallarına uyarak hastalık mikroplarını kendinizden uzak tutabilirsiniz.

temizlik

Temiz Hava Mikropsuz Bünye

Yeterli havalandırması olmayan kapalı ve kalabalık ortamlarda uzun süre kalmamaya dikkat edin. Bulunduğunuz ortamı hava çok soğuk diye bahane etmeden sıkça havalandırın.