Kış Mevsiminde Hamilelik Dönemi Geçirenler İçin

Hamilelik süreci, anne adayları için her açıdan dikkat edilmesi gereken çok önemli bir dönem. Sağlıklı beslenmeden, ruha iyi gelecek aktivitelere kadar atılan her adım; sağlıklı bir bebeğin doğma şansını güçlü kılmaktadır. Bedensel ve psikolojik olarak sağlıklı olan anne adaylarının bedensel ve psikolojik olarak sağlıklı bebekleri olacaktır.

Gelelim kış dönemini hamile geçirecek anne adaylarının dikkat etmesi gerekenlere…

Kış Meyve ve Sebzeleri Sizin İçin

Kış hamileleri, besinsel anlamda diğer mevsim hamilelerine göre daha şanslıdır. Kış sebze ve meyveleri, anne adayı ve bebeğin sağlığı için önemli mineral ve vitaminlere sahiptir. Anne adayları bu dönemde dengeli beslenmeye dikkat ederse hem kendileri hem de bebeklerinin sağlığı için önemli adımlar atmış olacaktır.
portakal

Güneş Yerine Balık

Kış mevsimi; balık çeşitliliği açısından zengin, D vitamini sağladığımız güneş ışınları açısından fakirdir. Bu nedenle D vitamini ile garantilenen kemik ve diş sağlığı için aynı vitamini karşılayabilen balıklar önerilmektedir. Anne adayları haftada bir porsiyon balık tükettiğinde güneşten sağladığı vitaminleri balıktan alarak yine doğal yollar ile kendine ve bebeğine iyi bakmış olacaktır. Unutmadan; bu vitamin için balıklar arasında tüketilmesi en çok önerilen balık ise somondur.
migrostvblog_ispanaklisomon_v1_220317

 Kapalı Mekanlara Dikkat


Yeterli havalandırma olmayan kapalı alanlar, bulaşıcı hastalıklar ve alerjiler için oldukça iyi bir seçenektir. Anne adaylarının havalanması sıkça sağlanmayan mekanlardan uzak durması gerekmektedir.

Çatlaklardan ve Cilt Enfeksiyonlarından Korunun
Her zaman hassas olan cilt yapısı, hamilelik sürecinde daha hassas olacak ve daha özenli bir bakıma ihtiyaç duyacaktır. Soğuk havalarda kuruyan cildin çatlaması, enfeksiyon riskini arttırmaktadır. Bu nedenle el ve yüz yıkamasında ılık su kullanmalı, tüm vücut nemlendiricilerle desteklemeli ve en etkili yolun aslında bol bol su içmek olduğu da unutulmamalıdır.
erkek-bakim-kremleri

Doğru Kıyafet ve Ayakkabı Seçimi Önemli
Anne adayları; tek parça ve kalın kıyafetler yerine, kat kat ve teni rahatsız etmeyecek yumuşak kıyafetler seçmelidir. 

Hava Kirli ise Dışarı Çıkmayın

Kirli hava, anne adayları ve bebek için enfeksiyonlara neden olur. Anne adayları, kirli havada dışarı asla çıkmamalı, eğer zorunluysa da mutlaka bir maske ya da mendil kullanmalıdır.
somestir-tatili

Doktor Destekli Vitamin Kullanımı

Kış hamileleri, bol vitamin ve mineral bulunan kış sebze ve meyveleri açısından oldukça şanslıdır. Anne adaylarının dengeli beslenerek vitamin ihtiyaçlarını doğal yollardan karşılamaları en doğru karar olacaktır; ancak sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için başta C vitamini, demir, kalsiyum ile D vitamini olmak üzere tüm vitaminleri doktor kontrolünde ve uygun dozlarda gıdalara ek olarak almanız önerilmektedir.
bitki-cayi

Bitki Çaylarından Yararlanın

Anne adayları; ıhlamur, elma ya da limon çayı gibi çaylar ile lezzetli ve doğal yollardan enfeksiyon hastalıklarından uzak durmaları mümkün olabilir. Ancak tabii ki bu çayları da doktor kontrolünde tüketmeleri önerilmektedir.