Kış Sporlarında Çocukları Sakatlanmaktan Nasıl Korumalı?

Kar yağışının şiddetlenmek üzere kapıda beklediği, soğuk kış günlerinin artık oldukça hissedildiği, yeni yıl tatili için belki de gün sayılan günlerdeyiz. Yılbaşı tatili heyecanı da bir başka olur hele ki çocuklu tatil ise; kar pistleri, kar yarışları, kar oyunları, çocuk heyecanı ile kardan adam nasıl yapılır paniği, karda yuvarlanmaca, kayak yapmak ve daha birçoğu… Peki anne babaların korkulu rüyası sakatlanmalar? İşte bu gibi durumlar için almanız gereken önlemleri sizin için araştırdık.

Karda alınması gereken güvenlik önlemlerinin başında elbette kıyafet donanımı geliyor. 5 dakikalık bir kayak olsa dahi mutlaka güvenlik önlemlerini alın; kar botu, kar kaskı, dizlik, kar şapkası ve yapılan spora göre olan güvenlik şartları. Bir diğer önlem, pek önemsenmeyen belki de ama en az kıyafet teçhizatı kadar önemli; spordan önce ısınma. Vücut, spora yeteri kadar ısınmadan egzersize başlanırsa ani kramp sancıları girebilir ve yaralanmalara neden olabilir.

kayak

Oyunun kurallarına hakim olmalı. Evet, eğlence amacı güdüyor olsa da her oyunun kendi içinde bir kuralı vardır. Kar pistine çıkmadan önce profesyonel bir yardım alabilir ya da kayaktan önce başkalarını izleyebilir. O anlık heyecanla hemen kendini kara atmak isteyecektir ancak öncesinde kurallar konusunda uyarmanız da önemli.

Vücudu spora dışarıdan hazırlamak kadar içeriden önlem almak da önemli. Sıvı ihtiyacı örneğin. Spordan önce ve sonra, gün içinde düzenli sıvı almasına dikkat edin. Hava ne kadar soğuk olursa olsun spor sırasında su kaybedebilir. Spor sırasında düzenli aralıklarla mola vermesi de çok önemli. Çocuk enerjisi gereği elbette durmak istemeyecektir ancak bir bahane bulup dinlenmesini sağlamakta yarar var.

karda-kaymamak-icin

Ve finalde de ‘farkında olmadan’ yaşanan yaralanmalardan birinden bahsedelim; soğuk ısırığı. Elleri, parmakları ve yanakları soğuk ısırığına en müsait yerler. Aşırı soğuk, farkında olmadan deri yaralanmalarına neden olabilir. Öncesinde mutlaka güneş koruyucu ya da doktorunuzun önerdiği bir kremi sürmeyi ihmal etmeyin.