Kışın Gözdesi Mandalinanın Sizi Şaşırtacak 5 Faydası

Turunçgil ailesi arasında en çok tüketilen meyve olan mandalina, çiğ olarak yenilebildiği gibi çeşitli tatlılarda ve yemeklerde tercih edilmektedir. Bu küçük meyvenin insan sağlığı açısından faydaları ise oldukça fazla.

kapak_mandalina

1)      C Vitamini Deposu
Adeta bir C vitamini deposu olan mandalina bu özelliğiyle bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Soğuk algınlığı başta olmak üzere birçok hastalık için koruyucu görev yapar.
2)      Kolesterol Düşürücü, Kan Basıncı Dengeleyici
Kötü kolesterol olarak bilinen LDL’yi düşüren mandalina, bu sayede damar tıkanıklığına karşı koruyuculuk göstererek kalp sağlığınızı korur. Düşük kan basıncına sahipseniz, mandalina tüketmek size iyi gelecek. Mandalinayla kan basıncınızı dengeleyebilirsiniz.
3)      Kansere Düşman
Yapılan birçok bilimsel araştırma göstermiştir ki, mandalina özellikle karaciğer kanserine yakalanma riskini ciddi oranda düşürmektedir.
4)      Sağlıklı Bir Cilt ve Saç İçin
İçerdiği bol C vitamini sayesinde mandalina, güneşe ve güneşten dolayı meydana gelebilecek cilt lekelerine karşı cildinizi korur. Saç derisinin güçlenmesini sağlayarak saç dökülmelerini azaltan mandalina, özellikle mevsim geçişlerindeki saç probleminiz için size sağlıklı bir çözüm sunar.
5)      Kilo Vermeye Yardımcı
Yüksek lifli yapısı sayesinde uzun süre tok kalmanızı sağlayan mandalina, sindirim sisteminizi de hareketlendirir ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır.