Kolajen Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu başlık ile birlikte birçoğunuzun belki de ilk kez duyduğu “kolajen” kelimesi aslında vücudumuz için son derece önemli bir yere sahiptir. Yunancada “tutkal” anlamına gelen “kolla” kelimesinden üretilen kolajen, vücuttaki bağların gücü konusunda gerçekten de âdeta bir tutkal görevi üstlenir. Çelikten daha güçlü yapısı ile vücuda birçok fayda sağlar.
Gelin bu kadar önemli olan kolajenin ne olduğu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için yazımızın devamına birlikte bakalım:

  • Kolajen Nedir?

Kolajen; vücudun fiziksel fonksiyonlarının devamı için önemli, lifli bir proteindir. Vücudun hareket sisteminin yapı taşlarını, kıkırdak, lif ve eklemleri oluşturur. Kemik dokularından kaslara kadar önemli birçok etkisi bulunur.

  • Her Vücutta Bulunur mu?

Kolajen her vücutta, özellikle deri, kemik ve bağ dokusunda bulunur; ancak yaşlanan insanların vücudunda daha az seviyelerde bulunur. Vücuttaki azalan kolajen seviyesi, birçok problemi de beraberinde getirir. Bu nedenle beslenmeye dikkat etmek, sigaradan uzak durmak, UV ışınlarına çok maruz kalmamak gibi kolajen seviyesini korumaya yarayan bazı önlemleri uygulamak gerekir.

  • Kolajen Dışarıdan Sağlanabilir mi?

Kolajen, normal şartlarda gerekli beslenmeyle vücudun kendi ürettiği bir maddedir; ancak özel durumlarda dışarıdan sağlanması da mümkündür. Kolajen, hayvan ve diğer insanlardan elde edilerek örneğin bazı yüksek hasarlı yaraya sahip bölgelerde deri hücrelerinin yeniden oluşumu için yararlanılabilir.

  • Kolajen Kaybı Nasıl Önlenir?

Kolajen, vücut için böylesine yararlı bir maddeyse elbette ki kaybının mümkün olduğunca önlenmesi gerekir. Peki bunun için neler yapılabilir? Vücuttaki kolajen miktarını korumak ve üretimine destek olmak, doğru besinler tüketerek mümkündür. Bu besinlerden bazıları; yumurtanın beyazı, et, peynir, soya, lahana, böğürtlen, kiraz, portakal, çilek, brokoli, kuruyemiş ve deniz ürünleridir. Siz de bu besinlerden düzenli tüketerek vücuttaki kolajen üretimine katkıda bulunabilirsiniz.

  • Kolajen Kaybı Neden Olur?

Vücuttaki kolajen üretimi, genel olarak ilerleyen yaş miktarı ile azalabilen bir durumdur. Ancak bu durumu tetikleyen bazı yanlış davranışlar ve durumlar mevcuttur. Bunlardan bazıları; aşırı miktarda şeker tüketimi, sigara alışkanlığı, güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmak, otoimmün hastalıklardır. Eğer ki vücudunuzdaki kolajen üretiminin sürmesini istiyorsanız bunlara dikkat etmeniz önemlidir.

  • Kolajen Yararları Nelerdir?

Kolajen proteini, vücuda çok önemli faydalar sunar. Bunlardan bazıları; cilde esneklik kazandırma, kalp sağlığını koruma, sindirimi düzenleme, göz sağlığını koruma, kemik yapısına güç kazandırma ve karaciğeri korumadır. Kolajen eksikliğinde vücut için önemli faydalar kazanılmaz ve dolayısı ile birçok sorun beraberinde gelir.

  • Kolajen Neden Önemlidir?

Kolajen, insan organizmasının en önemli dokusu olan bağ dokunun içinden beslenmesini destekler ve yeniden canlandırır. Bu özelliği ile aslında tırnak ucundan saç uçlarına kadar önemli bir maddedir. Eksilmesiyle birlikte vücudun dinçliği azalır, yaşlanma belirtileri çoğalır, yara iyileşmesi gibi birçok süreç giderek uzamaya başlar. Bu nedenle eğer ki sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız 30 yaştan sonra azalmaya başlayan kolajen miktarı da dikkat etmeniz gereken konular arasında yer almalıdır.