Kordon Kanı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kordon kanının dondurularak saklanması, son yıllarda ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. Peki, nedir bu kordon kanı, nerede ve neden saklanır? Kordon kanı ile ilgili merak edilen bilgilere göz atalım.
kordon_kanı_nedir

Kordon Kanı Nedir?
Bebeğin doğumundan sonra plasentanın/kordonun içinde kalan kana kordon kanı denir. Kordon kanı kök hücre bakımından oldukça zengin olduğu için vücudun onarıma ihtiyaç duyduğu bölgelerinde kullanılır.
Kordon Kanı Nerede Saklanır?
Alternatif bir kan kaynağı olan kordon kanı kök hücre sağlama ve depolama açısından en etkin ve kolay yöntemdir. 1994 yılından bu yana bebeklerin kordon kanları özel veya devlete ait kordon kanı bankalarında saklanmaktadır.
kordon_kanı_nasıl_saklanır
Kordon Kanının Kullanım Amacı Nedir?
Bebeğin olası kök hücre sorunları için saklanan kordon kanı, herhangi bir vericiye ihtiyaç duymadan bebeğe ait kordon kanı ile tedavi edilebilmesi için kullanılır. Bunun yanı sıra bebeğin kardeş ve anne, baba gibi yakınlarında oluşabilecek hastalıklarda da kullanılabildiği için oldukça faydalı bir yöntemdir.
Kök Hücrelerin Vücutta En Yoğun Bulunduğu Dönem Hangisidir?
Kök hücrelerin vücutta en yoğun bulunduğu dönem bebeklik dönemidir.
Kordon Kanı Nasıl Alınır?
Bebek dünyaya geldikten sonraki ilk 10 dakika içinde göbek bağı kesilir ve kordonun plasenta bölümünden kan alınır. Göbek bağının bebek dünyaya geldikten sonra herhangi bir işlevi kalmadığı için bu işlem bebeğe zarar vermez.
Kordon Kanı Hangi Hastalıklarda Kullanılır?
Birçok hastalıkta etkin olan kordon kanı, kemik iliği hastalıkları, kalıtsal kan hastalıkları, kanser hastalıkları, bağışıklık yetersizlikleri ve doğuştan gelen metabolik düzensizliklerin yarattığı hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.
kordon_kanı_hangi_hastalıklarda_kullanılır