Kulak Ağrısının 6 Muhtemel Nedeni

Kişinin günlük yaşantısında zorluklara yol açan kulak ağrısı, çoğu zaman önemsiz görülse de önemli sebeplere işaret ediyor olabilir. Sizin de zonklama, batma, yanma gibi belirtilerle kendini gösteren ve geçmeyen bir kulak ağrısı şikâyetiniz varsa önce yazımızın devamını inceleyip daha sonra hemen bir uzmana başvurabilirsiniz.

İşte kulak ağrısının nedenleri…

  1. Enfeksiyonlar

Dış ve orta kulak enfeksiyonları, kulak ağrısının en sık görülen nedenleri arasında yer alır. Eğer ki kulak ağrısıyla birlikte burun tıkanıklığı, burun akıntısı, yüksek ateş, halsizlik, kulakta şişme gibi belirtiler de mevcutsa acilen bir doktora görünmeli gerekli tedavi yöntemlerini uygulamalısınız.

  1. Kir Birikmesi

Halk arasında “kulak kiri” olarak bilinse de aslında kulakların ürettiği doğal bir salgı olan “serumen buşon” kulakları enfeksiyonlardan korumaktadır. Serumen buşon kendi kendine salgılanıp kendi kendine atılır; ancak atılma mekanizmasında sorun gelişirse kulak yolunda kuruyup sertleşerek tıkanıklıklara sebep olur. Dolayısıyla kulak ağrısına neden olarak kişiyi gün boyu rahatsız eder.

  1. Kulak Zarının Hasar Görmesi

Birçok insan kulaklarını temizleme ya da kaşıma amaçlı sivri ve kesici aletlerden yararlanmaktadır; ancak bu aletlerin sık şekilde ve ani hareketlerle kullanılması iç kulak ve zarın ciddi bir biçimde hasar almasına sebep olur. Hemen akabinde zarar gören kulak, şiddetli ağrılar oluşturarak kişiye sinyal verir.

  1. Yüksek Basınç

Uçak ya da kara yolculuğu sırasında yükseğe doğru çıkarken kulaklarınızın tıkandığı mutlaka olmuştur. İşte bunun nedeni oluşan basınç değişikliğinin kulak zarınızda gerilme yaratmasıdır. Kulak ağrınızın sebebi bu gerilme olabilir. Kulak ağrısının bu çeşidi en önemsiz olanlarından olsa da basıncın çok şiddetli olduğu durumlarda kulak boşluğunda kanama ya da sıvı birikimi oluşabileceğinden dikkati elden bırakmamak faydalı olacaktır.

  1. Çene ve Diş Problemleri

Biliyorsunuz ki vücudumuz, her bir noktası birbirine bağlı çalışan bir mekanizma gibidir. Dolayısıyla kulak ağrınızın asıl sebebi hiç şüphelenmediğiniz çene kaslarınız ya da diş problemleriniz olabilir. Çene hareketleri ya da diş ağrılarıyla artan bir kulak ağrınız mevcutsa acilen bir uzmana görünmeyi ihmal etmeyin.

  1. Boğaz Ağrısı

Kış aylarında sık yakalandığınız soğuk algınlıkları da kulak ağrısının başlıca sebepleri arasında yer alır. Boğaz ağrısı, dolaylı olarak kulak ağrısına da neden olarak günlük yaşantınızı sıkıntıya sokabilmektedir. Aynı zamanda kulak ağrısı, gırtlakta ya da boğazınızda yer alan kötü huylu tümörlerin de habercisi olabileceğinden mutlaka bir kontrolden geçmek ertelenmemelidir.