Kuru Öksürüğe İyi Gelen Ev Yapımı 5 Doğal Karışım

İlkbahar geldi ya, ‘o’ gelmese eksik kalır zaten. Mevsim geçişinden ya da “Ne giyeceğimi şaşırdım!” telaşından kaynaklanan boğaz ağrıları, kuru öksürükler, migren tutmaları ve önümüz yaz da olsa hava değişimden dolayı gribe 5 kala çağrılarının da devam ettiği bir dönem.

Özellikle anlamı olmayan kuru öksürükler, hayat standardımızı düşürme konusunda yarış halinde! En doğru bilgi için doktora danışmanız gerektiğini baştan söyleyelim elbette. Bizim önerilerimiz genel geçer öneriler, siz işin uzmanına başvurmayı ihmal etmeyin!

1- Turp Suyu!

Sonbahar sebzelerinden biri olan turp, bahar aylarında da öksürüğünüze #iyigelecek‘tir. 1 bardak dolusu sıkılmış turp suyuna, 1 çorba kaşığı süzme bal ilave edin. Yaklaşık 12 saat kadar bekletin. Ardından gün için çok fazla olmadan birer tatlı kaşığı için.

Diğer bir seçenek oyulmuş ve altı küçük bir delikle açılmış kara turbun içerisine bal ekleyip beklettikten sonra çıkan suyunu içmek.

turp

2- Kuru İncir!

İhtiyacınız olan 2 su bardağı süt ve kuru incir. Kuru inciri küçük parçacıklar halinde süte ilave edin ve kaynatın. Kaynadıktan sonra yaklaşık 20 dakika bekletin ve süzün. Ilık ya da sıcak olarak için.

kuru-incir

3- Karabiber!

1 çay kaşığı karabiber ile 1 tatlı kaşığı balı karıştırın. Ağzınıza bir kaşık atın. Boğazınız yanacaktır ancak üzerine süt içerseniz rahatlayacaktır.

karabiber

4- Zencefil!

Malzemeleriniz evde bulunan cinsten; elma, zencefil, ıhlamur, ayva, tarçın ve son olarak limon. Elmayı kabukları ile birlikte tencereye koyun. Üzerine zencefil, ıhlamur, ayva, tarçın ve limon ilave edin ve bir güzel kaynatın. Süzdükten sonra bu karışımın suyunu için. İşte bu kadar!

zencefil

5- Şalgam Suyu!

Kulağa ilginç geliyor değil mi? 1 bardak şalgam suyuna, 2 tatlı kaşığı bal ilave edin ve yaklaşık 5 dakika kaynatın. Sonra sıcak / ılık iken için. Öksürüğünüz kesilecektir.

salgam-suyu

Havadaki polenden ya da sonbahar alerjisinden kaynaklanan bir gıcığınız varsa ağzınıza 2 adet küp şeker atın ve emin. Öksürüğünüz kısa sürede kesilecektir!

Doktordan önce iyi gelir diye düşündük. Eğer alerjik reaksiyonunuz yoksa, bu reçeteler geçici de olsa sizi rahatlatabilir.