Kuşburnunun 6 Önemli Faydası

“Gül” ve “gül elması” olarak da bilinen kuşburnu; daha çok Avrupa, Afrika, ülkemizde ise neredeyse her bölgede yetişen, C vitamini açısından epey zengin olan bir yabangülü meyvesidir. İnsan sağlığı için birçok faydası bulunur. Bu faydalardan kuşburnu meyvesini taze olarak, çay, marmelat ya da reçel olarak tüketerek yararlanabilir, kendinize sağlık katabilirsiniz. Peki nedir kuşburnu meyvesinin faydaları, gelin birlikte bakalım…

1. Bağışıklığı Güçlendirir

Kuşburnu, içeriğinde yoğun miktarda C vitamini bulundurur. Bu özelliği sayesinde bağışıklığı güçlendirerek soğuk algınlığı gibi birçok hastalıktan korunmanıza yardımcı olur. Özellikle soğuk kış günlerinde her gün bir fincan kuşburnu çayı içerek hastalıklara karşı daha dirençli olabilirsiniz.

2. Ödem Atar

Vücudunuzda sebebini belirleyemediğiniz şişkinliklerden şikâyet ediyorsanız bunun adı “ödem” olabilir ve bu sorunu kuşburnu ile çözebilirsiniz. Kuşburnu içeriğindeki idrar söktürücü etkisi sayesinde birikip vücutta şişkinliğe neden olan ödemlerin atılmasına yardımcı olarak rahatlamanızı sağlar.

3. Kolesterolü Dengeler

Kalp ve damar sağlığını tehdit eden kötü kolesterol probleminden şikâyetçiyseniz şifanız bir fincan kuşburnu çayında gizli olabilir. Kuşburnu, kandaki kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolün yükselmesini sağlayarak vücuda bir denge hediye eder. Her gün makul miktarda kuşburnu çayı ya da şekersiz marmelatını tüketerek siz de bu eşsiz faydadan yararlanabilir daha sağlıklı olabilirsiniz.

4. Kansere Karşıdır

Kuşburnu, içeriğindeki faydalı bileşenler sayesinde sağlıklı hücreleri koruyup kanserli hücrelere dönüşmelerini engeller. Var olan kanser hücrelerinin de büyüme ve gelişmesini önleyerek kanser hastalığının etkilerini en aza indirmeye yardımcı olur.

5. Yaşlanmayı Önler

Hiç kimse erken yaşlanmayı istemez; ancak kaç kişi iyi bir önlem peşinde koşar ki? İşte size güzel bir önlem seçeneği! A vitamini açısından zengin olan kuşburnu; cildinizin güzelleşmesini, elastikiyet kazanarak yaşlılık etkilerinin azalmasını sağlar. Her gün yeterli miktarda kuşburnu tüketerek uzun yıllar gençliğinizi korumak mümkün hale gelir.

6. Sindirimi Rahatlatır

Hızlı işleyen bir sindirim sisteminiz yoksa, doğadan size iyi bir takviye olacak kuşburnu var! İçerdiği pektik ve laksatif maddeleri sayesinde bağırsaklardaki parazitleri azaltarak kabızlığın yaşanmasını engeller. Her gün makul miktarda kuşburnu çayı içerek sindiriminizi harekete geçirip kilo vermenize yardımcı olabilirsiniz.