Lezzetli ve Sağlıklı: Şeker Oranı En Düşük Meyveler

Meyveler vitamin açısından oldukça zengin ve sağlığımız için çok faydalı olsalar da, içerdikleri şeker sebebiyle kontrollü tüketilmelidirler. Biz de bu sebepten ötürü sizler için şeker oranı düşük 9 farklı meyveyi sıraladık.

shutterstock_377922055

1 – Ahududu
Kanı temizleyen ahududu vücuda zindelik verir, kanı temizler, hücrelerin ve dokuların yenilenmesini sağlar. A vitamini zengini ahududu, saç, cilt ve dişler için de kıymetli bir besindir. Şeker oranının düşük olması nedeniyle de değerlidir.
2 – Çilek
Güçlü bir antioksidan kaynağı çilek, kalp ve damar sağlığı açısından faydalıdır. Cilt bakımı konusunda da olumlu etkileri bilinen çileğin kemik sağlığı açısından da güçlendirici etkisi vardır. Şeker oranının düşük olması nedeniyle de değerli besinler arasındadır.
3 – Böğürtlen
Besleyici bileşenleriyle besin değeri çok yüksektir. A, B, E ve K vitaminlerini içermektedir. Kalp sağlığını destekler, göz sağlığı için faydalıdır, sindirime yardımcı olur, antioksidan kaynağıdır, kanerler mücadeleye destektir.
4 – Kivi
C, E ve K vitamini zengini kivi, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Kalsiyum, potasyum, potasyum açısından zengindir. İçerdiği lifler, mide sağlığı açısından da faydalıdır.
5 – Greyfurt
A, C, K ve E vitamini içeren greyfurt, antioksidan kaynağıdır, kilo vermeye destek olduğu bilinmektedir. Enfeksiyonlarla savaşan değerli meyve, eklemleri de güçlendirir.
6 – Avokado
Enerji değeri yüksek avokado, vitamin, mineral ve omega3 deposudur. Vitamin içeriği ile antioksidan oluşu sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.
7 – Karpuz
Serinletici ve nemlendirici karpuz tam bir A vitamini kaynağıdır. Gözleri dinlendirir, bağışıklık sistemini güçlendirir, kemik sağlığını korur ve vücuttaki yağı azaltır.
8 – Kavun
A, B ve C vitaminleri açısından zengin olan kavun, sodyum, potasyum, magnezyum, demir, bakır içerir. Kalp ve damar sağlığını koruyan kavun, bağışıklık sistemini güçlendirir.9 – Portakal

Kolesterolü düşürmeye ve diyabeti önlemeye yardımcıdır. kan basıncını düşüren portakal sindirim sistemi sağlığına iyi gelir.