Lif Zengini 6 Tarif!

Kilo verme konusunda büyük destekçilerimizden biri lifler… Gün gelir mercimeğin arasına sıkışıverirken gün gelir havuç ile bizi şaşırtır. Bu yazımızda lifli yiyeceklerin faydalarını değil mutfağa yansımalarını ele almak istedik. Lif bakımından zengin yiyecekler ile öyle tarifler hazırladık ki lezzet ve sağlık bir arada! Peki, bu özel tarifler neler? Başlayalım!

lif-zengini-gidalar

1- Mercimekli Pilav Tarifi

Lif denince ilk akla gelen lezzetlerden biri mercimek ile başlayalım satırlarımıza. Geleneksel mercimekli tariflerden sıkıldıysanız, bu nefis tarifimize göz atın deriz.

2- Pastırmalı Kuru Fasulye Tarifi

Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden kuru fasulye… Bir de yanına pastırma… Lif lif olalı böyle lezzet görmedi!

pastirmali-kuru-fasulye

3- Havucun 5 Hali

Lif zengini yiyeceklerden biri olan havuç ile yapılan lezzetleri derlediğimiz şu yazımızı okumuş muydunuz?

havuc

4- Ahududu!

Ahududunun yarım su bardağında tam 4 gram lif olduğunu biliyor muydunuz? Ahududuyu meyve olarak tüketebileceğiniz gibi nefis bir turta ile de taçlandırabilirsiniz tatlı keyfinizi.

turta-tarifi

5- Yaban Mersini!

Yarım su bardağı yaban mersini 2 gr lif içeriyor. 2 gr az gibi görünse de bünyeye etkisi hiç de fena değil. İsterseniz kuru meyve olarak ara öğünlerde tüketebileceğiniz gibi şöyle bir tarifle de bir araya getirebilirsiniz enfes lezzetleri…

yaban-mersinli-ekmek

6- Bezelye!

Lif bakımından zengin olan yiyecekler listesinin en ‘yeşil’lerinden biri; bezelye. Bezelye ile neler yapılmaz ki! Biz şu yazıda sizin için hepsini bir çatıda topladık.

bezelyeli-tarifler

Lif zengini yiyecekler ile başladığımız yolculuğumuza ‘zengin’ besinler ile devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin!