Mandalinanın Mutlaka Bilmeniz Gereken 7 Önemli Faydası

Mevsimin en güzel meyvelerinden biridir mandalina. Ne yıkama derdi vardır ne de dilimleme! Mis kokusu ile mest eder, lezzeti ile büyüler, vitaminleri ile sağlık verir. Mandalinayı seviyorsanız ne âlâ; ancak sevmiyorsanız acilen ona alışmanız gerekiyor. Çünkü o sunduğu birçok fayda ile sizi sevmeye çok hazır. İnanmıyorsanız buyurun, işte mandalinanın 7 faydası.

1. A Vitamini Kaynağıdır

Mandalina denince akla ilk olarak C vitamini gelse de A vitaminini de bünyesinde bolca bulundurur. Bu özelliği sayesinde göz sağlığı, kemik sağlığı ve hücre onarımında oldukça önemli faydalar sunar.

2. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Mandalina, soğuyan havalarda vücudu grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan koruyan en lezzetli meyvelerden biridir. İçerdiği vitaminler sayesinde vücudun daha dirençli olmasına yardım ederek mevsimi hastalığa yakalanmadan atlatmanıza yardımcı olur.

3. Kolesterol Düşmanıdır

Mandalina, bolca lif içeren meyveler arasında yer alır. Hemi-selüloz ve pektin gibi lifleri sayesinde kötü kolesterolün dengede kalmasına yardımcı olur ve vücudu kolesterolün kötü etkilerine karşı korur.

4. Cilt Dostudur

Birçok kozmetik ürününde malzeme olarak da kullanılan mandalina, cilt sağlığı için oldukça önemlidir. İçerisinde bulundurduğu bolca A vitamini sayesinde ciltteki yaşlılık belirtilerini ve estetik görünümü etkileyen sivilce gibi birçok cilt rahatsızlığını engeller.

5. Saçları Güzelleştirir

Daha sağlıklı ve güçlü bir şekilde hızla uzayan saçlara sahip olmak istiyorsanız mandalina, yararlanmanız gereken en doğru meyvelerden biri olabilir. Aynı zamanda tıpkı ciltteki yaşlılık belirtilerini azalttığı gibi saç beyazlamalarını da yavaşlatıcı bir etkiye sahiptir.

6. Kansere Karşıdır

Yapılan birçok araştırmada mandalinanın özellikle karaciğer kanserine karşı koruyucu bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. İçeriğindeki C vitamini, be ceta cryptoxanthin sayesinde karaciğer kanserine karşı güçlü bir önlem olarak düzenli bir şekilde mandalina tüketebilirsiniz.

7. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Kilo verme sürecinde son derece önemli olan bolca lif içeren besinlerden biri de kuşkusuz ki mandalinadır. Mandalina; bolca lif içeriği sayesinde uzun süren tokluk hissinin kaynağıdır. Aynı zamanda bağırsakların daha hareketli olmasını sağlayarak metabolizmayı hızlandırır. Bu özellikleri sayesinde diyet listesinde mandalinaya yer vermek doğru ve etkili bir karar olabilir.