Mangonun 8 Müthiş Faydası

Daha öncelerde pek fazla tanınıp tercih edilmeyen mango meyvesi, giderek popüler hâle gelen tercihler arasında yer almaya başladı. Birçok kaynakta “hayat meyvesi” olarak adlandırılan, A, B, C vitamini ve kalsiyum açısından en zengin tropikal meyve olan mangoyu düzenli olarak tüketmekte oldukça fayda bulunuyor. Peki hangi faydalar bulunuyor? Hadi gelin birlikte bakalım, işte mangonun 8 Müthiş faydası.

1. Kanseri Önler

Mango, yoğun miktarda pektin içerir. Yapılan birçok araştırmada pektinin içerisindeki bileşenler sayesinde başta prostat kanseri olmak üzere birçok kanser türüne yakalanma riskini en aza indirdiği saptanmıştır.

mango

2. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Kilo vermenin en lezzetli ve sağlıklı yollarından biri mangoya diyet listesinde bolca yer vermektir. Diyet döneminde ister içerisinde mango bulunan içecekleri tercih edebilir isterseniz de abartmadığınız miktarda mango dilimlerini keyifle tüketebilirsiniz.

mango2

3. Kan Basıncını Dengeler

Mango, yoğun miktarda potasyum içeren meyveler arasındadır. Bu özelliği ile kan damarlarının rahatlamasına katkıda bulunarak kan basıncının ideal olmasını sağlar. Aynı zamanda kan basıncını düzenleyerek kalbin yorulmasına engel olur ve dolaylı yoldan kalp sağlığını korur.

mango3

4. Cildi Güzelleştirir

Mango, kozmetik olarak kullanıldığında da güçlü etkiler bırakabilen bir meyvedir. İnce ince dilimlediğiniz mangoyu düzenli olarak haftada 2-3 kez yüzünüzde 10-15 dakika bekletip duruladığınızda gözeneklerin açılmasına yardımcı olur, daha sağlıklı bir görünüm elde edebilirsiniz.

mango6

5. Kansızlığa İyi Gelir

Kansızlık (anemi), demir eksikliği gibi problemlerden şikâyetçiyseniz düzenli olarak mango tüketimi size şifa olabilir. Mango, içeriğinde yoğun miktarda bulunan C vitamini sayesinde demir seviyesinin dengelenmesine yardım eder. Kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırdığı için kansızlık probleminin yok olmasını sağlar.

mango1

6. Zihni Korur

Mango, yoğun miktarda B6 vitamini içerir. Bu vitamin sayesinde beyindeki nöronlar arası bağ güçlenir, güçlü bir hafıza elde edilir.

mango4

 

7. Bağışıklığı Güçlendirir

İçerisinde yoğun miktarda bulunan beta keratin sayesinde günlük hayatta karşımıza çıkan bakteri ve toksinlerden korunmamızı sağlar. Siz de düzenli olarak mango tüketerek birçok hastalığa karşı daha dirençli olabilirsiniz.

mango5

8. Göz Sağlığını Korur

Mango, içerisinde bol miktarda A, C, E vitamini barındırır. Aynı zamanda flavonoidler, beta keratin açısından da oldukça zengindir. Bu özellikleri sayesinde çeşitli göz rahatsızlıklarından korunmaya önemli ölçüde yardımcı olur.