Maraton Öncesi İyi Gelecek 5 Öneri!

1979 yılında bir grup Alman turistin önderliğinde Asya’dan Avrupa’ya koşma heyecanı ile başlayan  İstanbul Maratonu, 8 Kasım Pazar günü gerçekleştirilecek.

Şehrin simgesi olmuş İstanbul Maratonu’na, MigrosTV ile hazırlanmak ister misiniz?

maraton

Geri sayımın başladığı bugünlerde, Migros’un da sponsor olduğu maratona katılacak sporcuların heyecanı zirvede. En az altı ay önceden başladığınız antrenmanların karşılığını alacağınız yarış öncesinde bazı noktalara dikkat ederek, performansınızı artırabilirsiniz.

MigrosTV maraton sporcularını yalnız bırakmadı ve Beslenme ve Diyet Uzmanı Ferin Batman ile maraton öncesi, sporculara “iyi gelecek” tüm detayları konuştu. Ayrıntılara göz atmak için tıklayın! 

Biz de maraton koşucularını düşündük ve maraton öncesi beslenme taktiklerini araştırdık. Bu taktikleri uygulayarak rakiplerinizin bir adım önünde yer alabilir, kendi rekorunuzu kırabilirsiniz.

1- Yarış öncesi proteinle performansını yükselt!
Rafine şeker içeren besinler; kan şekerinde hızlı bir yükselmeye neden olur fakat hemen ardından hızlı bir düşüş meydana gelir. Bu durum enerji kaybına sebep olur. Ayrıca; şeker içeren bu gıdalar, vücudun sıvı ihtiyacını artırır ve gereken su temin edilmezse, susuzluk, kramp ve mide bulantısına neden olabilir. Bu nedenle yarış öncesi bu ürünlerden kaçının ve protein tüketimine özen gösterin.

Protein zengini kırmızı et ile hazırlanmış şahane et yemeği tarifleri için tıklayın!  

spor yapmak

2- Enerjini yüksek tut!
Maraton öncesi yemeğiniz, nişasta içeriği bakımından zengin olmalıdır. Çünkü, bunlar iki ile üç saat içerisinde midede hızla sindirilir ve vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlarlar..

İhtiyacınız olan enerjiyi hem lezzetli hem de sağlıklı bir yoldan kazanmak için hemen tıklayın! 

3- Enerji kaybı yaşamamak için, yağa dikkat!
Yağ oranı yüksek besinlerin enerji kaybına ve çabuk yorulmaya neden olduğunu biliyor muydunuz? Bunu önlemek için, diyetinize hafif gıdalar ekleyin.

Az yağlı, lezzet dolu salata tariflerimizin videolarına hemen bakın! 

koşu

4- 3-4 saat önce beslenmek şart!
Uzmanlara göre, en ideal beslenme zamanı, aktivite öncesi ve 500 ile 1000 kalorilik bir yemek yemek. Bu öğünü yarıştan 3 ya da 4 saat önce tüketerek, yiyeceklerin enerjiye dönüşmesi için zaman tanımış olursunuz.

MigrosTV, sizin için bu kalori aralığında tarifler hazırladı. Detaylar için tıklayın!

5- Elbette ki su için!      
Uygun miktarda sıvı tüketimi, elbette maraton öncesinde de çok önemli . Bedenin susuz kalmasını önlemek için, bol su için!

Sporcular İçin Yarış Öncesi ve Sonrası Sıvı Alım Tablosu  

  • Yarıştan 1 gün önce / Sık sık sıvı alın
  • Yarış öncesi son yemek (3-4 saat öncesi) / 1-2 bardak su
  • Yarıştan 2 saat önce / 1-1 buçuk bardak su
  • Yarıştan ½ saat önce / 1 bardak su
  • Yarışa 10-15 dk. / ½ bardak serin su
  • Yarış sonrası / Kaybedilen kilo başına 2 bardak su
  • Yarıştan sonraki gün / 36 saat süresince sık sık sıvı almaya devam edin