Meditasyon Yapmanın 5 Yararı

Latince “meditatio” kelimesinden türemiş olan meditasyon, sözlüklerde iç huzur, sakinlik, öz varlığa ulaşım olarak tanımlanır. Meditasyon yapmak kimileri için gereksiz bir çaba gibi görünse de farkındalığı artırmak, stresi azaltmak gibi faydaları ile âdeta ruh sağlığı için bir şifa niteliğindedir. Gelin meditasyon yapmanın başka ne gibi yararları varmış birlikte bakalım…

1. Stresi Azaltır

Birçok insanın günlük yaşantısındaki kronik dertlerden biri olan stres, beden ve ruh sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle stresten mümkün olduğunca uzak durmak gerekir, peki nasıl? Meditasyon yapmak, hayatınızdaki stresi azaltan yöntemlerden biridir. Yapılan birçok araştırmada meditasyon yapan kişilerin beynindeki gri maddelerin daha az olduğu görülmüştür. Bir başka deyişle meditasyon, kişide endişe ve stresin görülür ölçüde azalmasını sağlamıştır.

2. Ağrıları İyileştirir

Sırt, boyun ya da vücudumuzun herhangi bir yerinde şikâyetçi olduğumuz ağrılar, çeşitli tedavilerle bir türlü iyileşme göstermiyorsa bunun nedeni, ağrıları aslında zihnimizde yaratmış olmamız olabilir. Bunun doğrultusunda yapılacak meditasyon tüm ağrıların yok olmasını sağlayacaktır. Yapılan birçok araştırma düzenli olarak yapılan meditasyonun ağrı eşiğinin yükselttiğini ya da ağrı algısını tamamen kestiğini göstermiştir.

3. Hafızayı Geliştirir

Markete gittiğinizde alacaklarınızı unuttuğunuz anlar mutlaka olmuştur ya da bir sohbet sırasında doğru kelimeyi bir türlü aklınıza getiremediğiniz? İşte böyle durumlarda meditasyon yapmak, yardımınıza koşacaktır. Düzenli olarak meditasyon yaptığınızda beyninizdeki kortikal kıvrımların daha hızlı işlemesine yardımcı olursunuz. Böylece uzun vadede daha etkili bir hafızaya sahip olursunuz.

4. Yaratıcılık Kazandırır

Herkes daha özgün fikirler üretmeyi ister, bunun için gerekli olansa sadece yaratıcı bir ruha sahip olmaktır. Bu ruhu kazanabilmenin düzenli olarak meditasyon yaparak mümkün olduğunu biliyor musunuz? Meditasyon yapmak; yeni bakış açıları kazandırır, problemlere karşı daha yapıcı yaklaşır ve daha çözüm odaklı olursunuz. Bunun sonucunda yaratıcılık sizi kucaklar.

5. Uyku Kalitesini Artırır

Zihin ve beden sağlığı için çok önemli bir yere sahip olan uyku, yeterli miktarda uyunmadığında birçok sorunu beraberinde götürür. Eğer ki uyku probleminiz varsa düzenli olarak meditasyon yapmaya başlamak şahane bir fikir olacaktır; çünkü yapılan birçok araştırma meditasyonun uyku kalitesini görülür ölçüde artırdığını kanıtlamıştır.