Meme Kanserinde Erken Teşhis için Kendi Muayenenizi Yapmanın 3 Yolu

Kadınların korkulu rüyası olan meme kanseri, erken tanı ve tedavi sayesinde kolayca atlatılabilen hastalıklar arasındadır. Erken tanı ve tedavi süreci de ilk olarak sizin ellerinizde. Evet, ellerinizde. Herkesin kolayca yapabileceği, küçük ve basit birkaç hareketi kapsayan meme muayenesi ile meme kanseri için erken önlem alabilir, paha biçilemez sonuçlar elde edebilirsiniz.

20 yaşını dolduran her kadın kendini ayda bir kez, adet başlangıcından 5-7 gün sonraki günler içerisinde kontrol etmelidir. Meme ya da koltuk altında bir kitle oluşumu, meme boyutu veya şeklinde değişiklik, memeden akıntı gelmesi, meme derisinin renk değişiklikleri gibi herhangi anormal bir durum ile karşılaştığında derhal doktoruna başvurmalıdır.

kadin4

 

Evde meme muayenesi yapmanın yöntemleri:

1. Aynadan Yararlanın

Kendinizi net olarak görebileceğiniz bir ayna karşısına geçin ve ellerinizi belinize koyun. Aynı işlemi ellerinizi yukarı kaldırarak da tekrar edin. Bu pozisyonlarda memelerin simetrik olması gerekir. Eğer simetrik değilse ya da meme üzerinde görünür bir çöküntü, buruşma, kabuklaşma, akıntı gibi durumlar görülüyorsa doktorunuza başvurmanız gerekir. Aynı gözlemi ellerinizi başınızın arkasında birleştirerek de yapın. Başınızı öne doğru iterek kasların gerilmesini sağlayın ve herhangi bir anormal durum olup olmadığına dikkat edin.

hamilelik-sureci

2. Yatış Pozisyonuna Geçin

Çok fazla yumuşak olmayan bir yatağın üzerine uzanın. Sağ elinizi başınızın arkasına yerleştirin ve sol elinizle sağ memenizi kontrol etmeye başlayın. Sol elinizin 2-3 parmak ucu ile meme başı çevresinden başlayıp saat yönünde halkasal hareketler uygulayın. Herhangi bir duyarlılık ve kitlenin olup olmadığına dikkat edin. Daha sonra aynı hareketleri sol meme ve koltuk altlarınız için uygulayın.

hamilelik-tup-bebek

 

3. Panik Yok!

Tüm bu kontrolleri yaptığınızda herhangi bir anormal durumla karşılaşsanız dahi hemen paniğe kapılmayın. Görülen her değişikliğin tümör olmayacağını, bazı yumruların memenin normal dokusuna ait yumrular olabileceğini, diğer bulgular olmadığında meme boyutlarının birbirinden farklı olabileceğini unutmayın; ancak doktorunuza başvurmayı da ihmal etmeyin.