Meme Kanserinden Korunma Yolları

Kadınlarda en sık görülen hastalıklardan biri olan meme kanseri, ölümcül olan kanser türlerinde ikinci sırada yer alıyor. Ancak birçok hastalık gibi meme kanseri de birkaç basit önlem ve yaşam tarzınızda yapacağınız küçük değişimler ile engellenebiliyor.

İşte meme kanserinden korunmanın 8 etkili yolu:

1. Formunuzu Koruyun

Vücudunuzda yağ dokusu ne kadar çoksa, kanser dokusunun da olma olasılığı o kadar çoktur. Yapılan birçok araştırmada ideal kilosunda olan kadınların, fazla kiloya sahip olan kadınlara göre meme kanserine yakalanma riski daha düşüktür.

diyet

 

2. Egzersiz Yapın

Haftanın 3-4 günü egzersiz yaparak hem kilo kontrolünüzü sağlayabilir hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Böylelikle meme kanserine karşı güçlü bir kalkan oluşturabilirsiniz.

egzersiz3

3. Beslenmenize Dikkat Edin

Yüksek kaloriye sahip yağlı yiyecekler ile beslenmeyi seviyorsanız bu özelliğinizden derhal vazgeçmelisiniz. Salam, sosis, sucuk, kırmızı et, beyaz un, şeker gibi yiyeceklerden uzaklaşıp antioksidan özellikler içeren sebze ve meyve ağırlıklı bir beslenme planı oluşturarak meme kanseri riskini kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.

kuruborulcesalatasi

 

4. Bebeğinizi Emzirin

Anne sütü, nasıl ki bebeğinizin sağlığını korumasında önemli bir rol oynuyorsa emzirmek de anne sağlığında önemli bir rol oynuyor. Bebeğinizi emzirerek hem onun sağlığını koruyabilir hem de meme kanserine yakalanma riskinizi önemli ölçüde azaltabilirsiniz.

bebek-bakimi

5. Sigara ve Alkolden Uzak Durun

Yapılan birçok araştırmada sigara ve alkol kullanımının tüm kanser türlerinde olduğu gibi meme kanserinde de etkili olduğu kanıtlanmıştır. Alkol, östrojen seviyesini yükselterek kanser riskini artırdığı için mümkün olduğunca ondan uzak durmalısınız.

İş Kadını

6. Stresten Uzak Durun

Özellikle büyük şehirde yaşıyorsanız hele ki bir de aktif bir iş yaşantınız varsa stresin odağındasınız demektir; ancak maalesef ki stresten uzak durmanın yolunu kesinlikle bulmanız gerekiyor. Günlük hayatınızda yaşadığınız stres, uzun vadede bağışıklık sisteminizi zayıflayıp meme kanserine yakalanma riskinizi yükseltiyor. Stresi kendinizden ne kadar uzaklaştırırsanız yaşam kaliteniz o kadar artar, meme kanseri riski de o kadar düşer.

kadin1

7. Hormon İlaçlarından Uzak Durun

Özellikle menopoz dönemi etkilerinin aza indirilmesi için tercih edilen hormon ilaçlarının meme kanseri riskini artırdığı unutulmamalıdır. İlaç kullanımları buna göre mümkün olduğunca azaltılmalı ya da en düşük dozdaki ilaçlar tercih edilmelidir.

kadin

8. Kendi Muayenenizi Yapın

Her hastalıkta olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhis son derece önemlidir. Bunun için her ay adet dönemi sonunda kendi kendinizi muayene etmeyi ve özellikle 40 yaşından sonra düzenli olarak mamografi çektirmeyi ihmal etmeyin.