Menopoz Belirtileri Nelerdir?

Menopoz, en basit tanımıyla adet kanamalarının sonlanmasıdır. Genellikle 44-55 yaşları arasında görülse de 30’lu yaşlarda da görülebilen bir durumdur. Gelin, her kadının yaşayacağı doğal bir süreç olan menopoz hakkında daha fazla bilgi sahibi olalım ve bu süreci en rahat şekilde geçirelim. İşte menopoz hakkında bilmeniz gerekenler…

Menopozun Belirtileri Nelerdir?

Menopoz döneminde östrojen seviyesinde önemli bir düşüş yaşanır. Bu düşüş dolayısı ile vücutta birtakım değişikliklerin görülmesi olağandır. Menopozun en sık görülen belirtileri şunlardır:

  • Sıcak Basması: Aynı ortamda bulunduğunuz kişilerin hiçbiri terlemiyorken siz bir sıkıntı yaşıyor ve sıcaktan şikâyet ediyorsanız dikkat! Hava durumu normalken yine de sürekli sıcak basması problemi yaşıyorsanız bu durum, menopoz habercisi olabilir.
  • Fiziksel Değişimler: Menopoz süreci ile vücutta köklü bir değişim süreci başlar. Bu değişimlerin başlıcaları; genital bölgede azalan tüylenme, yumurtalık ve rahimde küçülme, rahim duvarlarında kalınlaşma, ciltteki kırışıklıklarda artma, kemiklerde erime, meme dokusunda bozulma, ishal ya da kabızlık problemlerinin sık yaşanması gibi birçok değişim menopoz sürecinin habercisi olabilmektedir.
  • Duygusal Değişimler: Normalde stabil duygulara sahip bir insan olsanız da menopoz döneminde değişen hormonlar sonucunda duygusal süreciniz etkilenecektir. Bu durum sizi her zamankinden farklı bir insan haline getirebilir. Çok mutluyken bir anda, ortada sebep yokken kendinizi üzüntülü hissetmeye başlıyorsanız menopoz etkilerini yaşıyor olabilirsiniz.
  • Vajinal Kuruluk: Menopoz döneminde cinsel isteği artıran hormonlar düşer, dolayısı ile vajinal kuruluk, cinsel isteksizlik ya da cinsel ilişkiye girerken şiddetli ağrılar hissetme gibi problemler ortaya çıkabilir.
  • Adet Düzensizlikleri: Adet düzensizlikleri ya da adet kanamalarının azalması, değişen hormonların en net göstergelerinden biridir. Dolayısı ile bu konu hakkında doktora danışılmalı ve bu belirtilerin menopoz ya da herhangi başka bir hastalığın habercisi mi olduğu öğrenilmelidir.
  • Çarpıntı: Menopoz dönemindeki bir kadın, gün içinde sebepsiz gelişen kalp çarpıntıları ile sorun yaşayabilir. Bu durumun gerçekten menopozdan mı yoksa başka önemli bir sebepten mi kaynaklandığını görebilmek için gerekli kontroller aksatılmamalıdır.
  • Kas Ağrısı: Menopoz ile birlikte kemik yapısında bozulmalar, doku zedelenmelerinin görülmesi artar. Bu süreçte kas ağrıları gibi problemlerin de görülme riski mevcuttur. Eğer çözemediğiniz bir kas ağrısı yaşıyorsanız sebebi, menopoz süreci olabilir.

Menopoz Teşhisi Nasıl Yapılır?

Menopoz teşhisi için kan testi yapılır ve çıkan sonuçlarda FSH, LH ve Estrojen hormonları (E2) değerlerine bakılır. FSH ve LH artmış, östrojen hormonu yüksek oranda azalmışsa bu durum, yumurtalıkların (overlerin) tükendiğini göstererek menopoz tanısını koydurur.

Yukarıda sıraladığımız birçok belirtiyi kendinizde görüyor olsanız da bu tek başınıza menopoz teşhisi koymaya yetmeyecektir. Menopozda olup olmadığınızı kesin öğrenmek ve gerekli önlemleri alabilmek için doktor kontrolünden geçmeniz gerektiğini unutmayın.