Mevsim Geçişlerinde Dikkat Etmeniz Gereken 6 Detay

Mevsim geçişleri, büyükten küçüğe herkesin alışması gereken durumlar arasında yer alır. Sıcak ve soğuk hava değişimleri, vücudun mekanizmasını olumsuz yönde etkiler ve etkili önlemler alınmazsa birçok hastalığa davetiye çıkarır. Peki, hastalıklardan korunup sağlık ve enerji dolu bir mevsim geçirebilmek için ne yapmak gerekir? İşte dikkat etmeniz gereken 6 detay…

1. Spor Yapın

Soğuyan havalarda dışarı çıkıp spor yapmanın ne kadar zor olduğunu biz de biliyoruz; ancak sizin de bunu bir bahane olarak kabul edip spordan uzak durduğunuzda sağlığınızı nasıl kendinizden uzaklaştırdığınızı bilmeniz gerekiyor. Mevsim geçişlerini rahat bir şekilde atlatabilmek için gün içinde kısa egzersizler ya da yürüyüşler yapmanın bile vücudun tüm dengesini olumlu yönde etkilediğini ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini unutmayın.

2. Kontrolleri Bırakmayın

Eğer ki kalp, tansiyon, diyabet gibi kronik bir rahatsızlığa sahipseniz mevsim geçişlerindeki etkilenme oranınız daha yüksek olacak demektir. Bu durumda mevsim geçişlerinde kendinize olan dikkatiniz her zamankinden daha önemlidir. Gün içerisinde bol miktarda su tüketmek, ilaçlarınızı düzenli olarak almak, aşırı terleme ya da üşümeyi engellemek, beslenmenize önem vermek ve tabii ki gereken doktor kontrollerinizi aksatmamanız gerekir.

3. Havalandırmayı İhmal Etmeyin

Özellikle kış mevsimine geçiş yapıyorsak akla gelen ilk şey, soğuyan havalar nedeniyle her pencereyi, kapıyı sıkıca kapatmak olmaktadır; ancak bu durumun hastalıkları kovduğu değil aksine davetiye çıkardığı unutulmaktadır. Mevsim geçişlerinde özellikle okul, iş ya da toplu taşımalarda bulunduğunuzda hava soğuk da olsa belirli aralıklarla ortamı havalandırmanız gerektiğini unutmayın.

4. Stresten Uzak Durun

Yapılan birçok araştırmada aşırı stres ve heyecana sahip olan insanların mevsim geçişlerinde hastalıklara daha kolay yakalandığı görülmüştür. Çağımızın vebası olan stresten uzak durmak her ne kadar zor olsa da mümkün olduğu kadar uygulamakta fayda olacaktır.

5. Doğru Kıyafetler Seçin

Mevsim geçişlerinde sizi hastalıklardan koruyacak en önemli detaylardan biri de doğru kıyafetler ile giyinmek olacaktır. Aşırı terlemeyi ya da aşırı üşümeyi engelleyecek mümkünse doğal materyallerden yapılmış kıyafetler tercih etmek doğru bir karardır. Aynı zamanda çok kalın kıyafetlerle kat kat giyinmek yerine ince kıyafetlerle kat kat giyinme yöntemi sizin için etkili önlemlerden biri olacaktır.

6. Düzenli Uyuyun

Birçok insan uykuya gereken önemi vermez, eğer ki siz de onlardan biriyseniz mevsim geçişlerinde hastalıklara karşı savunmasızsınız demektir. Yeterli uyunan uyku ile ruh sağlığınızı, doğru bir yatakta uyuduğunuz uyku ile beden sağlığınızı korumanız ve mevsim geçişlerini sağlıkla atlatmanız mümkündür.