Moringa Çayı ile Tanışın

Moringa çayını şu an belki ilk kez okuyor olabilir ve “O da nesi?” gibi tepkiler veriyor olabilirsiniz; ancak o son günlerde oldukça popülerlik kazanıp insanlar arasında yaygın bir kullanım göstermeye başladı bile. Hadi siz de onunla tanışmaya daha fazla geç kalmayın.

Moringa Çayı Nedir?

Moringa oleifera, Kuzey Hindistan ve Güney Asya’ya özgü çeşitli adları bulunan bir ağaç çeşididir. O denli şifalıdır ki halk arasında “mucize ağacı” olarak da adlandırılır. İnsanlar, bu ağacın neredeyse tüm hücrelerinden yararlanmaya çalışmaktadır; ancak onun en zengin olan kısmı yapraklarıdır. Moringa çayı da bu yapraklardan elde edilir.

moringa-cayinin-faydalari

Moringa Çayının Faydaları Nelerdir?

Moringa çayının saymakla bitmeyen faydalarından günde sadece bir bardak içerek yararlanmak mümkündür. Peki nedir o faydalar? Başlayalım:

1. Diyabet Hastaları için Şifadır

Kan şekerinin düzenlenip vücuttaki şeker emiliminin azalmasına yardımcı olur. Bu nedenle diyabet hastalarının tüketmesi oldukça iyi olacaktır.

moringa

2. Güçlü bir Antioksidandır

Karaciğer, göz, kemik gibi birçok bölgede oluşan zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

3. Sindirim Süreci için Faydalıdır

Bağırsak sağlığı için önemli bir rol oynar. Parazitlerin dışarı atılmasına yardımcı olur, sindirimi kolaylaştırır, vücutta gaz ve sıvı birikimini önler.

moriga-cayi

4. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Vücudun toksinlerden arınmasını sağlayarak bağışıklık sisteminin daha gülü bir hal almasına ve vücudun hastalıklardan korunmasına yardımcı olur.

5. Kolesterol Düşmanıdır

Özellikle kalp ve damar sağlığını olumsuz yönde etkileyen kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Böylece daha sağlıklı bir gelecek vaat eder.

moringa

6. Cilt Sağlığı için Etkilidir

İçerdiği bol miktarda E vitamini sayesinde cilt sağlığı için önemli görevlerde bulunur. Yaraların iyileşmesi gibi konularda başarılı sonuçlar elde eder.

7. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Moringa çayı da metabolizmayı hızlandırıp kilo verme sürecine katkıda bulunan besinlerden biridir. Vücudu teşvik edip daha fazla kalori yakmasına yardımcı olur.

moringanin-faydalari

8. Beyin Sağlığını Korur

İçerdiği bol miktarda E vitamini sayesinde beynin işlevlerini daha iyi bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olur. Zihinsel sağlık ve ruh haline olumlu katkılarda bulunur.

9. Besleyici Özelliklere Sahiptir

Vücut sağlığı için önemli olan A, E, C vitaminlerini; potasyum, magnezyum gibi birçok minerali içerir.