Nar Kabuğunun 6 Faydası

Kış meyvelerinin en lezzetlisi, en bereketlisi olan nar; meyvesi kadar kabuğuyla da insan sağlığına birçok fayda sağlıyor. Çoğu zaman çöp sandığınız nar kabuklarını atmayıp kurutarak ondan değişik şekillerde faydalanmanız mümkün.

Nar kabuklarının faydaları nelermiş öğrenmeniz için yazımızın detayları sizi bekliyor…

1. Kanserden Korur

Nar kabuğu, içerisindeki ellagit asit sayesinde başta meme kanseri olmak üzere birçok kanser çeşidinde önleyici ve iyileştirici etkiler sunar. Siz de çağımızın en korkutucu hastalığı olan kanserden korunmak için nar kabuklarından yararlanabilirsiniz.

2. Bağırsaklara İyi Gelir

Nar kabukları, bağırsak sağlığı için en etkili seçeneklerden biridir. Siz de nar kabuklarını sıcak suda bekleterek hazırladığınız çayı tüketerek bağırsaklarınızdaki zararlı parazitlerin yok olmasını sağlayabilir, ishal gibi birçok rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

3. Diş Sağlığınu Korur

Birçok diş macununda ana madde olarak kullanılan nar kabukları, diş sağlığı için koruyucu bir görev üstlenir. Nar kabuklarından hazırladığınız çayı içerek dişlerinizi olası çürüklerden koruyabilir, ağız sağlığınızın daha iyi olmasına yardımcı olabilirsiniz.

4. Saçların Uzamasını Sağlar

Bir anlık kararla saçlarınızı kestirip pişman olduysanız saçlarınızın eski uzun hallerine kavuşabilmesi için nar kabuklarından ufak bir yardım alabilirsiniz. Nar kabuklarını kaynatıp elde ettiğiniz suyu sprey yardımıyla saçlarınıza uygulayarak saçlarınızın beslenmesini ve daha kısa zamanda uzamasını sağlayabilirsiniz.

5. Gribi İyileştirir

Mevsimin en soğuk zamanlarında sıkça grip oluyorsanız nar kabukları sizin en iyi ilacınız olacaktır. Bir miktar nar kabuğunu, 5 adet karabaş otu ile birlikte kaynatıp içerek gripten kurtulabilir ya da gribe karşı korunabilirsiniz.

6. Toksinlerden Arındırır

Yanlış beslenme, hava kirliliği gibi sebeplerden vücudunuzda birçok toksin birikir. Nar kabukları, toksinlerden kurtulmak için iyi bir yardımcıdır. Nar kabuklarını kaynatıp suyunu içerek vücudunuzu toksinlerden arındırabilirsiniz.